» » HABERTÜRK »

2 milyon öğrenciyi ilgilendiren uzman uyarısı!

2.3 milyondan fazla genç, üniversiteli olmak için 30 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde YKS'ye girecek. 2 günde 3 oturum yapılacak. Uzmanlar, son 2 haftada sınava sadece test çözerek hazırlanılmaması gerektiğini söylüyor. Sınava giriş belgeleri 20 Haziran'da çıkacak

2 milyon öğrenciyi ilgilendiren uzman uyarısı!

1.2 milyon öğrencinin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girmesinin ardından, sınav maratonunda bu kez sıra lise son sınıf öğrencileri ile mezunlara geldi. 2.3 milyon aday, 30 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında 3 oturumdan oluşan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girecek.

Erken seçim kararıyla birlikte 1 hafta ertelenen YKS'ye sayılı günler kaldı. Sınavın ilk oturumu, Temel Yeterlilik Testi (TYT) 30 Haziran'da yapılacak. Gazete Habertürk'ün haberine göre lisans programlarında okumak isteyen adaylar, 1 Temmuz'da sabah gerçekleşecek Alan Yeterlilik Testi'ne (AYT) girecek. Dil puanıyla tercih yapacaklar ise aynı gün öğleden sonraki oturumda Yabancı Dil Testi'ne (YDS) katılacak.

SINAVA REKOR BAŞVURU OLDU

Sınavın birinci oturumu TYT'ye 2 milyon 322 bin 421 kişi, ikinci oturumu AYT'ye ise 1 milyon 982 bin 669 kişi başvurdu. Yabancı Dil Testi'ne (YDT) girecek aday sayısı ise 128 bin 457 oldu.

SONUÇLAR TEMMUZDA TERCİHLER AĞUSTOSTA

Üniversite adaylarının yerleştirme puanları 31 Temmuz'da açıklanacak. Bu adaylar için ağustos ayı ise tercih dönemi olacak. 7-14 Ağustos tarihleri arasında üniversite tercihleri yapılacak. Eylül ayında ise yükseköğretim kurumlarında yeni öğretim yılı başlayacak.

HER SORU AYNI PUANI GETİRECEK

Uzmanların adaylara önerisi ise yaklaşık 2 hafta kalan sınava sadece test çözerek hazırlanmamaları yönünde. TYT'de her sorunun puan değeri 1.33. Yani matematik sorusundan da sosyal sorusundan da öğrencinin alacağı puan aynı. Bu yüzden de matematikte kendilerini iyi hissetmeyen öğrenciler sosyal çözerek de bu açığı kapatabilir.

ALES SORULARINA BAKMAK GEREKİYOR

Örnek sorular incelendiğinde bilgiyi kullanma, akıl yürütme ve yorumlamayla ilgili olduğu görülüyor. Geçmiş yıllarda çıkmış ALES sorularını bulup çözmek özellikle Türkçe, matematik ve geometri dersleri için en büyük hazırlık olur. Bu zaman açısından da süreyi kontrollü kullanmalarını sağlar.

ZAMAN SORUNUNU DENEMELERLE ÇÖZÜN

Adayların bu son haftalarda deneme sınavlarına girmesi ve bu sınavlarda süreyi gerçek sınavdaki gibi kullanması gerekiyor.

TEK OTURUM ODAKLI ÇALIŞMAYIN

Adayların büyük çoğunluğu TYT ağırlıklı çalışıyor. Ancak sınavın ikinci oturumu AYT yüzde 60 etkili. Bu yüzden de çalışmalarını dengeli tutmalı, sadece AYT için hazırlanmamalı.

SADECE TEST ÇÖZEREK HAZIRLANMAYIN

Sadece test çözerek sınava hazırlanamazsınız. Özellikle AYT için konu çalışmak gerekiyor. Çünkü AYT'deki soru sayıları geçen yılın yarısı kadar. Bu yüzden de birkaç konuyu içeren sorular olacaktır. 

 

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.haberturk.com
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında HABERTÜRK internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.