Trabzon'daki sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 5'e yükseldi

Trabzon'un Araklı ilçesinde meydana gelen sel felaketinde bir kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada "Hayatını kaybedenlerin sayısı 4 oldu, 6 kişi ise kayıp" dedi. Öte yandan Soylu gazetecilere yaptığı açıklamada selde 7 binanın yerinden söküldüğünü söyledi. Öte yandan Meteoroloji'den bölge için bir uyarı daha geldi.

F5HABER F5HABER

Trabzon'un Araklı ilçesinde dün meydana gelen sel felaketinin ardından arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Gazetecilere bilgi veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir kişinin daha cansız bedenine ulaşıldığını söyledi.   

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Selde 4 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi aranıyor." açıklamasında bulundu.

Bakan Soylu'nun açıklamaları şöyle; 

"İlk belirlemelere göre 3 kişinin hayatını kaybettiği tespit edilmiştir. Gerek büyükşehir belediyesi gerek, Araklı belediyesi ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. Olay tam da öğlen molası verdikleri sırasında meydana geldi. Yemek yedikleri sırada sele kapıldılar. 4'ü kullanılmakta olan toplam 7 bina sel tarafından yerinden sökülerek götürüldü. Sadece temelleri kaldı. Arama kurtarma çalışmaları sabah tekrar başlandı. AKUT ekipleri de aramalara katılıyor. Ölenlerin sayısı 4'e yükseldi. Bizim belirlediğimiz 6 kişi de kayıp"

METEOROLOJİDEN YENİ UYARI

Öte yandan Meteoroloji'den bölge için bir uyarı daha geldi. Yapılan duyuruya göre, Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde (Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize'nin iç kesimleri) yerel olarak kuvvetli gök gürültülü sağanak bekleniyor.

76 VATANDAŞ TAHLİYE EDİLDİ

Selin etkili olduğu iki mahalleye ulaşım sabah saatlerinde sağlandı, şimdiye kadar 76 vatandaş afet bölgesinden tahliye edildi. Çamlıktepe mahallesi sakinleri dün yaşanan sel sonrası bu sabah günün ilk saatlerinde mahallelerine yaya olarak ulaştı.

281 KİŞİLİK EKİP ARAMA YAPIYOR

Trabzon'un Araklı ilçesinde yaşanan sel ve heyelanlarda kaybolan 6 kişinin bulunması için 281 kişilik ekip arama çalışmalarını sürdürüyor. 

İlçenin Çamlıktepe ve Yeşilyurt mahallelerinde dün öğleden sonra etkili olan aşırı yağışın ardından meydana gelen sel ve heyelanlarda kaybolan 7 kişinin bulunması için Trabzon ve Samsun AFAD, jandarma, Rize-Artvin deniz polisi, 112 Acil Sağlık, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi, UMKE, itfaiye, DSİ, AKUT ve Kızılay'dan toplam 281 kişilik ekip, 52 araç ve 27 iş makinesiyle sabahın ilk saatlerinden itibaren çalışmalara başladı.

Ağırlıklı olarak dere yatağı ve çevresinde yürütülen çalışmalara Samsun AFAD'a ait 1 kadavra köpeği de katılıyor.

İlçedeki afette 4 kişinin cesedine ulaşılmış, yaralanan 4 kişi tedavi altına alınmış, 76 kişi ise tahliye edilmişti.
 

Bölgeden açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Sel tahribata yol açtı. 4 kullanılmakta olan 3 de kullanılmayan toplam 7 bina sel tarafından yerinden söküldü. Arama kurtarma çalışmaları sabah tekrar başladı. Arazi arkadaşlarımız tarafından tarandı. Jandarma, AFAD ve AKUT hat boyunca aramalarına devam ediyor. Hayatını kaybedenlerin sayısı 4 oldu. Belirlediğimize göre çalışanlarla yapılan değerlendirmede 6 kişi daha kayıp. Yoğun bir çalışma ortaya konuluyor" dedi.
 

SONRAKİ HABER