Seyahat izin belgesi nasıl alınır, kimlere verilir, şartları ne?

Koronavirüs önlemleri kapsamında yurt genelinde bazı illerde seyahat yasağı bulunuyor. Giriş-çıkış yasağı getirilen illerde seyahat izin belgesi ‘Seyahat İzin Kurulu’ tarafından veriliyor. Başvurusu onaylananlar, otogar veya havalimanlarında oluşturulan başvuru masalarından vatandaşlık numaraları ile doğrulama yapıldıktan sonra kabul ediliyor. Belgeyi almanın en kolay yolu ise elektronik ortamda işlem yapmak. Peki Seyahat İzin Belgesi internetten nasıl alınır?

Takip et

Cumhurbaşkanı Erdoğan, normalleşme adımları ile ilgili kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada 9 ilde seyahat kısıtlamasının kalktığını duyurdu. Peki seyahat yasağı ne zaman bitecek? Seyahat İzin Belgesi nasıl alınıyor?


SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Koronavirüs önlemleri kapsamında seyahat edecek vatandaşlar artık kaymakamlık yerine Seyahat İzin Belgesi başvurularını e-Devlet alınabiliyor.

E-DEVLET YOL İZİN BAŞVURU SAYFASI

E-devlet ekranından seyahat izin belgesi almak için öncelikle T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılıyor.

SEYAHAT İZİN BELGESİ KAPSAMI NEDİR? NASIL UYGULANIR?

Seyahat izin belgesinin kapsamı ve uygulaması:

1- Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ya da daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

2- Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecek olan,

3- Ölüm nedeni #COVID19 olanlar hariç olmak üzere cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişiye),

4- İstanbul’a son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenler (5 gün içinde geldiğini belge, bilgi ile ibraz edenler),

5- Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

6- Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

7- Ceza infaz kurumlarından salıverilen,

8- Yurt dışından geldikten sonra yerleştikleri yurtlarda 14 günlük karantina/gözetim süresi dolan kişilere “Seyahat İzin Kurullarınca” seyahat izin belgesi verilebilecektir.

Seyahat izin belgesi taleplerinin alınması için;

İçişleri Bakanlığına ait Alo 199,

İçişleri Bakanlığı E- Başvuru sistemi,

Kaymakamlıklardaki seyahat izin kurullarına doğrudan başvuru, usulleri geçerli olacaktır.

Seyahat izin belgeleri çıkış illerinden tek gidiş ya da gidiş/geliş şeklinde düzenlenecektir.

Seyahat izin belgeleri tek gidiş için düzenlenecek ise 36 saate kadar, gidiş-geliş amacıyla düzenlenecek ise 72 saate kadar geçerli olacaktır.


Seyahat izin belgeleri, özel araçlar için yolcu taşıma kapasitesi ile sınırlı, D2 yolcu taşıma belgesine sahip maksimum 20 yolcu kapasiteli ticari araçlar için ise yolcu sayısı kapasitesinin yarısını geçmemek şartı ile kullanılabilecektir.

Evden çıkmaları sınırlandırılan 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların seyahat edebilmeleri için düzenlenen seyahat izin belgeleri; kısıtlı şehirlerden giriş/çıkışları içinde geçerli olacaktır.

SONRAKİ HABER