» » F5HABER »

PKK'nın sözde Botan sorumlusu Bestler Dereler'de sıkıştırıldı

TSK'nın Bestler Dereler bölgesinde sürdürdüğü operasyonlarda 3 terörist daha etkisiz hale getirildi. Mehmetçik bölgede olduğu tespit edilen terör örgütü PKK'nın sözde Botan Sorumlusu İskan Akyüz'ün peşinde... PKK elebaşısı 'Bahoz Erdal' kod adlı Fehman Hüseyin'in yardımcısı Akyüz, 2008'de Erzincan Kemah'ta 9 askerin şehit olduğu saldırının talimatını vermişti.

PKK'nın sözde Botan sorumlusu Bestler Dereler'de sıkıştırıldı

Şırnak'ın Bestler Dereler Bölgesi'nde terör örgütü PKK'ya yönelik dün başlatılan operasyon sürüyor. 19 Nisan'da 19 teröristin öldürüldüğü hava operasyonun ardından başlatılan arama tarama faaliyetlerinde 26 PKK'lı etkisiz hale getirilmişti. Bugün de 3 terörist çatışmalarda öldürüldü. Toplam 29 teröristin öldürüldüğü operasyonda, PKK'nın sözde Botan sorumlusu 'Hakkı' kod adlı İskan Akyüz'ün de bölgede olduğu tespit edildi.

2008'de Erzincan Kemah'ta 9 askerin şehit edildiği saldırının talimatını veren ve adı mavi listede yeralan Akyüz, PKK elebaşısı Fehman Hüseyin'in (Bahoz Erdal) yardımcısı olarak biliniyor.

DOKTORU ÖLDÜRÜLDÜ
Bugünkü çatışmada öldürülen teröristlerden birinin de Botan sözde bölge sorumlusu İskan Akyüz'ün doktoru olduğu tespit edildi. Çembere alınan bölgede 600 PKK'lının sorumlusu olan Akyüz'ün de sıkıştırıldığı öğrenildi.

25 yıldır örgütün dağ kadrosunda yer alan Akyüz, PKK'nın ‘kuzey saha' olarak adlandırdığı Diyarbakır, Bingöl, Bitlis, Batman, Erzurum, Erzincan, Elazığ'ın kırsal kesimindeki teröristlerin sorumlusu. Terörist, toplam 137 sevil, asker, polis ve korucunun şehit edilmesinden sorumlu tutuluyor.

Bir haftada etkisiz hale getirilen terörist sayısı ise 48 oldu.