Müyesser Yıldız tahliye edildi

Gazeteci Müyesser Yıldız'ın tahliyesine karar verildi.

Takip et

Gazeteci Müyesser Yıldız, "Devletin güvenliği ve siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" suçunu işlediği gerekçesiyle tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşmasında tahliye edildi. 

Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya, tutuklu sanık Müyesser Yıldız'ın yanı sıra, tutuksuz sanıklar gazeteci İsmail Dükel ve tutuklu yargılanan astsubay E.B'de katıldı.

Duruşma sonunda, E.B.'nin tutukluluk halinin devamına karar verilirken, tutuksuz yargılanan İsmail Dükel'in yurtdışı çıkış yasağının ve imza şartının kaldırılmasına, Müyesser Yıldız'ın ise yurtdışına çıkış yasağıyla birlikte tahliyesine karar verildi.

Duruşmada ilk savunmayı tutuklu astsubay E.B. yaptı. E.B.'nin ardından İsmail Dükel ve Müyesser Yıldız'ın savunmalarıyla süren duruşmada, savcılık mütalaasında Yıldız'ın tutukluluk halinin devamı istendi. 

Ne olmuştu?

TELE 1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel, Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız ve astsubay E.B., Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınmış, E.B. ve Müyesser Yıldız 11 Haziran'da tutuklanmıştı.

İsmail Dükel ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Dükel, Yıldız ve iki gazeteciye bilgi temin ettiği iddiasıyla E.B. hakkında "devletin güvenliği veya yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklama" suçunu zincirleme işledikleri gerekçesiyle 6 yıl 3'er aydan 17 yıl 6'şar aya kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Bir sonraki duruşma, 6 Ocak'ta görülecek.

SONRAKİ HABER