Marmaris'te orman yangını

Muğla’nın Marmaris ilçesinde akşam saatlerinde ormanlık alanda çıkan ve rüzgarın şiddeti ile büyüyen yangını söndürme çalışmaları devam ediyor.

F5HABER F5HABER
Marmaris'te orman yangını

Muğla'nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda yangın çıktı.
Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisinde ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı. Alevler rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı.

Yangına Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı helikopterlerin yanı sıra arazözler, iş makineleri ve çok sayıda orman işçisi ile müdahale ediliyor.

Şiddetli rüzgar nedeniyle bir anda büyüyen alevlere ekipler ilk etapta iki yangın söndürme helikopteri ile müdahalede bulundu. Havanın kararması ile birlikte alevlere müdahalenin karadan devam edeceği belirtildi.
Ekipler, rüzgarın etkisiyle hızla büyüyen yangını kontrol altına almak için yoğun çaba sarf ediyor.

Takviye ekipler yola çıktı
Sık ormanlık alanda etkili olan yangına müdahalede bulunak üzere Denizli, Antalya ve İzmir’den çok sayıda takviye ekipler sevk edildi.

Bakan Kirişci: Devletimiz tüm kurumlarıyla teyakkuz halinde yangına müdahale ediyor

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Twitter üzerinden yangınla ilgili bilgi verdi. Bakan Kirişci şu ifadeleri kullandı:
 
Marmaris’deki yangını Yangın Yönetim Merkezimizden takip ediyoruz. Yangın 20.02’de başladı. 20.10’da ilk müdahale yapıldı. An itibariyle 144 arazöz, 13 dozer, 576 kahraman personelimiz yangına müdahale ediyor. Devletimiz tüm kurumlarıyla teyakkuz halinde yangına müdahale ediyor.

MSB: Aksaz Deniz Üssü'nden araç ve personel görevlendirildi
Milli Savunma Bakanlığı Muğla Valiliği'nin talebi üzerine alevlere müdahale için Aksaz Üs Komutanlığı'ndan su tankeri, dozer, arazöz, yangın söndürme araçları ile personel görevlendirildiğini duyurdu
Açıklamada, "Deniz Kuvvetlerimize ait İHA tarafından Marmaris Yedi Adalar bölgesinde tespit edilen yangın hemen Orman Genel Müdürlüğüne bildirilmiş, Muğla Valiliğinin talebi üzerine yangın söndürme çalışmalarına destek için iş makinesi, yangın söndürme araçları ve personel görevlendirilmiştir" bilgisi verildi.

Oktay: Tek talebimiz gece görüşlü helikopterlerin acil olarak bölgeye gönderilmesi
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, gece görüşlü helikopterlerin acil olarak bölgeye gönderilmesini istedi. Oktay, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, "Hava kararmadan yapılan havadan müdahale maalesef şu anda yapılmıyor. Tek talebimiz gece görüşlü helikopterlerin acil olarak bölgeye gönderilmesi. Yoksa yine bir felaketle karşı karşıya kalacağız. Yetkililerin bu çağrımızı bir an önce duymasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HABER