İrem'in intihar etmesini beklemiş, canına kıyamayınca öldürmüş

Mersin'de töre cinayetine kurban giden 17 yaşındaki İrem Bahçe'nin katil zanlıları anne, baba ve 2 ağabey hakkında, ağırlaştırılmış müebbet, 3 amcası hakkında ise 'kasten öldürme' suçundan müebbet hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame, kabul edildi. İddianamede, İrem B.'nin ölmesi gerektiği kararıyla intihar etmesinin beklendiği, kendi canına kıyamaması üzerine ağabeyi tarafından başından vurularak öldürüldüğü ifade edildi.

F5HABER F5HABER

Mersin'in Yenişehir ilçesinde İrem B.'nin töre cinayetine kurban gittiği ortaya çıktı. 

Olay, 7 Kasım 2019'da B.lievler Mahallesi'nde meydana geldi. İrem B., evlerinin banyosunda babasının ruhsatsız tabancasıyla başından vurulmuş halde bulundu. 5 aylık hamile olan İrem, tedaviye alındığı hastanede 1 gün sonra yaşamını yitirdi.

AİLE İNTİHAR ETTİĞİNİ SÖYLEDİ

Sezaryenle alınan bebeği ise hayata 3 ay tutunabildi. Olayla ilgili ifadelerine başvurulan aile fertleri, İrem B.'nin intihar ettiğini öne sürdü. Aile, kızlarının cenazesini memleketleri Şanlıurfa'da toprağa verdi.

ÇELİŞKİLİ İFADELER GÖZALTINI GETİRDİ

Olayın ardından soruşturmayı derinleştiren Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Cinayet Şube Amirliği ekipleri, aileyi çapraz sorguya aldı. Sorguda, aile fertleri çelişkili ifadeler verdi. 7 aylık çalışmanın ardından ekipler, Şanlıurfa'ya giderek baba Kasım B. (48), anne Saadet B. (54), ağabeyler Vedat B. (22) ve Mehmet Ali B. (20) ile amcalar Mehmet Veyis B. (33), İbrahim B. (44) ve Mehmet B.'yi (53) gözaltına alıp, Mersin'e getirdi.

7 kişi, ilk başta İrem'in babası Kasım B.'ye ait tabancayla intihar ettiğini savundu. Ancak ağabeyi Mehmet Ali B. ifadesinde, kardeşinin öldürdüğünü ve aile meclisi kararıyla cinayeti işlediğini ağlayarak itiraf etti. Diğer şüpheliler ise iddiaları kabul etmedi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüpheliler, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İDDİANAME HAZIRLANDI

Şüpheliler hakkında hazırlanan iddianame Mersin 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede şüphelilerden anne, baba ve 2 ağabey hakkında 'akrabaya karşı kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 3 amcası hakkında da 'kasten öldürme' suçundan müebbet hapis cezası istendi.

DEDİKODULAR ÜZERİNE HALASININ OĞLUYLA NİŞANLANDIRILDI

İddianamede İrem B.'nin ölümüne ilişkin detaylara yer verildi. B.'nin yaşadıkları köyde gençlerle görüşmesinin konuşulması üzerine halasının oğlu M.B. ile nişanlandırıldığı, M.B'nin nişanı devam ettirmemesiyle B.'nin hamile olduğunun ortaya çıktığı belirtildi. İddianamede ailenin oturduğu köydeki örf ve adetler gereğince namuslarının lekelendiği ve dolayısıyla toplum içine çıkamaz hale geldikleri düşüncesiyle kızın ölmesi gerektiği kanaatine varıp, bu şekilde karar aldıkları ifade edildi.

ÖLÜMÜNE KARAR ALIP, MERSİN'E GETİRMİŞLER

İrem B.'nin ölümü için tarım işçisi olarak çalışma bahanesiyle Mersin'e getirildiği kaydedilen iddianamede, belli bir süre geçmesine rağmen İrem'in kendi canına kıyamaması üzerine ailesinin ve amcalarının yönlendirmesi üzerine ağabey Mehmet Ali B. tarafından baba Kasım B.'ye ait ruhsatsız tabancayla başından vurularak öldürüldüğü kaydedildi.

İrem B.'nin anne, baba ve 2 ağabeyi ile 3 amcasının yargılanması ilerleyen günlerde başlayacak.

SONRAKİ HABER