» » F5HABER »

İmamoğlu görevi, Mevlüt Uysal'dan devraldı!

Ekrem İmamoğlu, İl Seçim Kurulunun bulunduğu Çağlayan Adliyesi'ne geldi. Mazbatasını alan İmamoğlu burada yaşanan izdiham nedeniyle açıklamasını iptal etti. Sayıma ilişkin birleştirme tutanaklarına göre; CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu 4 milyon 169 bin 765, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım 4 milyon 156 bin 36 oy aldı. İmamoğlu, 13 bin 729 oy farkıyla mazbatasını aldı.

İmamoğlu görevi, Mevlüt Uysal'dan devraldı!

İstanbul Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, devir teslim töreni öncesi açıklama yaptı.

"Bugün gönül daha ferah bir planlamayla süreci yönetmeyi isterdik onu belirteyim. Ancak İstanbul'daki bu süreç biraz farklı, hızlı, değişik biçimde işledi bugün. Şu an itibarıyla sizinle önce önümüzdeki programı paylaşmak istiyorum ki, telaş yaşamayalım.

"HAFTA SONU BÜTÜN İSTANBULLULAR'LA BULUŞACAĞIZ"

Burada birkaç cümle paylaşacağım, daha sonra yukarıda sayın Mevlüt Uysal'dan görevi devralacağım. Buradaki süreci oraya taşımazsanız hepinizden rica ediyorum. O taşıma süreci sizi de bizi de mutsuz eder. Oldukça kalabalık, her anında bize yardımcı olan birçok parti üst düzey yöneticilerimiz, vekillerimiz var. Yüzlerce insanımız bize katkı sundular.

Yukarıda küçük bir makam odası, biz devir teslim yapıp, el sıkıştıktan sonra dışarıda otobüsün üzerinden hitap edeceğim. Cumartesi ya da Pazar günü bütün İstanbul halkını davet ederek süreci anlatacağımız bir buluşma gerçekleşecek. Yarın bu ilanı yapacağız. "Kadın, çocuk, yaşlı herkesi Saraçhane'ye bekliyoruz" diyeceğiz

"BU MAZBATAYI 16 MİLYON İNSANIMIZIN ADINA DEVRALDIM"

Bugün mazbatamızı aldık. Çok onur duydum, mutluyum. Bu mazbatayı 16 milyon insanımız adına devraldım. Hiç kimsenin birbirinden farkı olmaksızın, hiç kimsenin birbirinden üstünlüğü olmaksızın tüm hemşehrilerim adına devralmanın, onurunu ve gururunu yaşıyorum. Asla vazgeçmediğimiz değerlerimiz var. Haktan, hukuktan ve adaletten asla vazgeçmedik.

Toplumun demokrasiye olan inancından ve buna dönük mücadelesinden asla vazgeçmedik. Çok net ifade ediyorum bu şehirde yaşayan insanların sevgisiyle oluşturduğu, saygısıyla oluşturduğu birlikt ve beraberlik duygusundan asla vazgeçmedik.

"İSTANBUL BELEDİYESİ TÜM ALANLARI BUGÜN İTİBARIYLA AÇILMIŞTIR"

Kimsenin hakkını yemedik ve kimsenin hakkını yedirtmeyiz dedik, bundan da vazgeçmedik. Mazbatımızı aldık, sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Sorumluluğumuzu biliyoruz, kentin ihtiyaçlarını bu şehirde yaşayan herkesin taleplerini biliyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin tüm alanları şeffaf bir şekilde halkına, insanına bugün itibarıyla açılmıştır, açılacaktır. Bu şehrin yönetimini yürüten bu güzel kentin belediyesinin koridorları, makamları ve bu belediyede çalışan herkes bir kişiye, bir gruba ya da bir partiye diğerlerine hizmete değil 16 milyon insanına hizmet etmeye bugün itibarıyla başlamıştır.

"İLGİLİ KURUMLARDAN SÜRECİ HIZLI BİR ŞEKİLDE TAMAMLAMASINI DİLİYORUM"

Bu an itibarıyla devam eden süreçler var, bunun farkındayız. Şehrimizde yaşayanlarımızın huzuru ve mutluluğu için bir an önce bu süreçlerle ilgili net ifadelerini ilgili kurullardan elbette ki bekliyoruz. Bizim kafamız, zihnimiz, vicdanımız çok net. 16 milyon hemşehrimizin de aynı şekilde çok net, bunu biliyoruz. Bu sürecin de netleşmesiyle 17 gündür devam eden ve bugün sona eren belirsizliğin daha sonraki günlerde tartışma noktalarının da bertaraf edilmesi adına ilgili kurumları en hassas ve en hızlı bir şekilde süreci tamamlamalarını diliyorum.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı devir teslim töreni için Saraçhane'deyiz... https://t.co/OCbMhh5d9s

— Ekrem Imamoglu (@ekrem_imamoglu) April 17, 2019

"HERKESTEN ALLAH RAZI OLSUN SIRA ŞİMDİ BİZDEDİR"

Bütün bu duygularımla bu şehirde belediyenin kurulduğu ilk tarihten bugüne, emeği geçen, katkı sunan, iyi şeyler yapan ve bu şehri koruyan kim varsa herkese minnet ve şükran duygularımı ifade etmek istiyorum. Herkesten Allah razı olsun. Sıra şimdi bizde. Bu şehnrin doğasına, insanına özeni ana prensiph edinerek yol haritamızda tüm evrensel doğrularla bu şehirde yaşayan insanların maneviyatını, yaşam biçimini koruyorak yol yürüyeceğimizi, hizmet edeceğimizi hem duyuruyor ve hepinizin huzurunda söz veriyorum. Allah bizi mahçup etmesin.

"KURUMUN FOTOĞRAFÇISI GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞACAKTIR"

Ben yukarıya sayın belediye başkanından görevi devralmaya çıkıyorum. Orada bizim kurumsal fotoğrafçımız görüntüleri sizinle paylaşacaktır. Oraya yalnız çıkmamın daha isabetli olacağını biliyorum. İl Başkanlarımız orada. Sonrasında sizlerle beraber dışarıda otobüste halkımıza hitap edeceğiz. Daha sonrasında tekrar dediğim gibi tüm İstanbullu hemşehrilerimi bu hafta sonu Cumartesi ya da Pazar günü saatini yarın bildirmek üzere sizlere duyuracağımızı belitiyorum. Hepinize tekrar teşekkür ediyorum."

EKREM İMAMOĞLU UYSAL'DAN GÖREVİ DEVRALDI

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul İl Seçim Kurulu'ndan mazbatasını almasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı binasına gelerek devir teslim törenine katıldı.

Burada Mevlüt Uysal'dan görevi teslim alan İmamoğlu şöyle konuştu:

Sayın Başkana da teşekkür ediyoruz. İnşallah İstanbulumuza ve Türkiyemize hayırlı olsun diyoruz.

KARŞILIKLI BİRBİRİNE ÇİÇEK SUNDULAR

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Mevlüt Uysal devir teslim töreninin ardından birbirlerine çiçek verdiler. Devir teslim törenine Ekrem İmamoğlu'nun eşi Dilek İmamoğlu da katıldı. İmamoğlu'nun devir teslim törenine CHP'li partililer, milletvekilleri ve yöneticiler de eşlik etti.