İBB'den işten çıkarmalarla ilgili ilk açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, İBB'de ilişiği kesilen işçilerle ilgili açıklama yaptı. İşten çıkarılan kişi sayısının 1244 olduğunu belirten Ongun, bunların iki seçim arası ya da seçimden hemen önce kuruma alındığını kaydetti. Ongun, "Şehit ve gazi yakınları, engelli çalışanlar, vefat eden personelimiz yerine alınan 1. derece yakınları, devam eden projelerde görevi olan çalışanlarımız işlerine devam etmektedir" dedi.

Takip et

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı bazı kurumların kapatılmasıyla ve yapılan düzenlemelerle görevlerinden olan çalışanlar ile ilgili açıklama geldi. 

İBB Sözcüsü Murat Ongun, belediyedeki iş akdi fesihleri ile ilgili medyada kamuoyunu yanıltıcı bilgilerin yer aldığını belirterek, kurumdan 1244 kişinin ilişiğinin kesildiğini aktardı.

Ongun, Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasını ilk aldığı tarihten seçimin yenilendiği tarihe kadar geçen sürede 2 bin 500 kişi civarında alımın olduğunu belirterek bu alımlardan şehit ve gazi yakınları, engelli çalışanlar, vefat eden personel yerine alınan birinci derece yakınlarının devam eden projelerde görevi olan çalışanların işlerine devam ettiğini duyurdu. 

İBB İNCELEME BAŞLATMIŞTI

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Deniz Demir, İstanbul'da yapılan iki yerel seçim arasında 2 bin 500 kişinin işe alındığının tespit edildiğini ve bu kişiler hakkında inceleme başlatıldığını duyurmuştu.

İŞTEN ATILANLAR SOSYAL MEDYADA KAMPANYA BAŞLATTI

Öte yandan İBB'ye bağlı şirketlerden atılan çalışanlar sosyal medyada kampanya başlattı.

Kampanya'ya destek veren Binali Yıldırım, seçimlerden önce Ekrem İmamoğlu'nun kimsenin işten çıkarılmayacağı yönünde verdiği sözü hatırlatarak, "Bu sözler unutulmuş, tespit edebildiğimiz kadarıyla şu ana dek binlerle ifade edilen sayıda çalışan işten çıkarılmış, aile ve çocukları mağdur olmuştur." ifadelerini kullandı.

Yıldırım açıklamalarına, "Ümit ederim ki verilen söze sadık kalınır, çalışanların mağduriyeti son bulur ve yeni mağduriyetlere meydan verilmez." şeklinde devam etti.

Diğer yandan çok sayıda sosyal medya kullanıcısı aynı etiketi kullanarak eleştirilerini dile getirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin İSPARK, İSTAÇ, BELTUR ve İSTGÜVEN iştiraklerinden işten çıkarılan yaklaşık 250 kişi dün İBB'nin Saraçhane'deki binası önünde eylem yapmıştı. Protesto gösterilerine, kapatılan İBB Medya AŞ'nin eski çalışanları da katılmıştı.

Ekrem İmamoğlu'nun 23 Haziran seçimleri sonrasında İBB Başkanlığına gelmesinin ardından belediyeye bağlı şirketlerden binden fazla kişinin işten çıkarıldığı öne sürülüyor. İmamoğlu ise işten çıkarmaların kanuna uygun şekilde yapıldığını belirterek bu önlemleri savunuyor.


 

SONRAKİ HABER