HaberTürk sunucusu ham görüntüleri paylaştı

HaberTürk sunucusu gazeteci Mehmet Akif Ersoy, kanalın muhabiri Fatmanur Boylu'nun gündem olan 'karne hediyesi et' haberinin nedeniyle işten çıkarılmasının ardından Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Haberin 'kesilmemiş' hâlini paylaşan Ersoy, "Türkiye’de mevcut ekonomik koşullarda evine et götüremeyen çoktur. Ama bu röportajdan o sonuç ancak montajla çıkar" dedi. Ersoy muhabirin özür dilemek yerine başka bir yolu tercih ettiğini ifade etti.

F5HABER F5HABER
HaberTürk sunucusu ham görüntüleri paylaştı

HaberTürk, karne gününde annesiyle kasaba giden bir çocuğun, "Annem karne hediyesi olarak et aldı" sözleri üzerine işine son verilen muhabir Fatmanur Boylu'nun açıklamalarının ardından haberin ham görüntülerini paylaştı. Görüntülerde Boylu'nun "Mikrofonu uzatayım hatıra kalsın. Karne hediyesi herhalde bugün bir et yemeği" sorusuna çocuğun annesi "Evet aynen" yanıtını veriyor.

Daha sonra Boylu, "O zaman Ayaz'a da sorayım. Ayazcığım bana şey der misin, 'Annem karne hediyesi bana et aldı" diyerek mikrofonu çocuğa uzatıyor. Çocuk da "Annem bana karne hediyesi et aldı" diyor.

Mehmet Akif Ersoy: Takdir sizin 

HaberTürk çalışanı, gazeteci Mehmet Akif Ersoy, görüntüleri alıntılayarak şu ifadeleri kullandı: 

"Türkiye’de mevcut ekonomik koşullarda evine et götüremeyen çoktur. Ama bu röportajdan o sonuç ancak montajla çıkar. Muhabirimize yakışmamıştı. Çıkıp özür dilemek yerine “Açıklama” yapmış. O halde takdir sizin efendim. Görüntünün kesilmemiş hali budur

Fatmanur’ a düşen belki de özür dilemek ve bundan sonra daha dikkatli olmaktı. Ama başka bir yol tercih etmiş. Buyrunuz,kabul edemediğimiz şey neymiş görelim. Ailenin iddiaları sonrası kendisine”böyle bir yönlendirme var mı”diye soran yöneticilerine “Hayır” cevabı vermesi vs…"

Ne olmuştu?

HaberTürk'te Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) piyasaya taze karkas et satışı yapmayı planlaması hakkında yapılan haberde bir çocuğun söyledikleri gündem olmuş, karne günü bir kasapta muhabirin mikrofon uzattığı çocuk annesinin kendisine karne hediyesi olarak et aldığını söylemişti.

Kasapta muhabirin mikrofon uzattığı çocuğun, "Annem karne hediyesi olarak et aldı" diye cevap alması sosyal medyada konuşulmaya başlarken, Sabah gazetesine konuşan çocuğun annesi, "Yoksul oldukları ve o sebeple et yiyemedikleri bilgisi kesinlikle doğru değil. Her ay gelir tavuk et alırlar."  yorumunu yapmıştı.

Daha sonra Habertürk, et fiyatları ile ilgili tartışma konusu olan haberin oluşumunda gazetecilik etik ve ilkeleri açısından herhangi bir ihlal olup olmadığına yönelik inceleme ve soruşturma başlatıldığı bildirildi. Televizyon yönetimi, "Karne hediyesi et" haberiyle ilgili yapılan inceleme sonucunda, muhabir Fatmanur Boylu'nun işine son verdiğini bildirdi. 

Habertürk’ün karneye et haberi yaptıktan sonra işine son verdiği muhabir Fatmanur Boylu, "Vicdanım rahat; zira kendimden, yaptıklarımdan ve gazeteciliğimden eminim. Bugüne kadar yaptığım gazetecilik ilkesinin getirdikleri doğrultusunda yaptığım hiçbir haberden pişman değilim" dedi.

SONRAKİ HABER