Erdoğan: YKS'nin sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geçmesi için gerekli tüm tedbirler alındı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan YKS öncesi gençlerle görüşüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, YKS tarihine ilişkin, "Sınava en yakın tarihte yapılması en doğrusuydu. Turizm sezonu etkisinin olduğu iddiası spekülasyon" açıklamasını yaptı. Bununla birlikte Erdoğan, "Salgın sürecini en şeffaf yürüten ülkelerden biriyiz. El ele, kol kola etkinlikler bize ciddi endişe veriyor. Bu konuda gelin maske, mesafe ve temizlik kuralını hep birlikte uygulayalım" çağrısında bulundu.

Takip et

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

"YKS'nin tarihi çok önceden kamuoyuna açıklandı. Corona virüs salgını ülkemizdeki her şeyi olduğu gibi sınav tarihini de etkiledi.

"Yeni tarih, belirsizliğe karşı bir tedbir olarak tespit edilmiştir. Salgının kontrol altına alınmasıyla birlikte 11 Mayıs tarihinden itibaren yoğun istişareler gerçekleştirildik. Sınav tarihi 27-28 Haziran olarak belirlendi. Böylece ilk tarihe göre hazırlık yapan öğrencilerin gereksiz yere yaklaşık bir ay daha sınav stresi yaşamalarının önüne geçildi. Yalnızca bununla kalmadık, sınav süresinin üzatılmasından sınavı kapsayan konuların kısaltılmasına birçok kolaylık sağladık.

Her birini kendi evlatlarımla eşdeğer gördüğüm tüm gençlerimize sınavlarında başarılar diliyorum. Gençlerimizden yalnızca önlerindeki hedeflerine odaklanmalarını istiyorum.

Kredi ve burs rakamlarını her yıl artırıyoruz. Başvuran her öğrencimiz kredi veya burs alabiliyor. Kredi veya burs alan öğrenci sayımız bu yıl 1 milyon 600 bini buldu.

Lisans öğrencilerine 550 lira burs veriyoruz.  Öğrenci harçlardan dolayı ciddi sıkıntılar yaşanıyordu. Öğrenci harçlarını kaldırdık. Öğrencilerimiz artık harç ödemiyor. Barınma konusunda çok çeşitli atılımlar gerçekleştirdik. Büyüyen, gelişen, kalkınan Türkiye'nin yetişmiş insan ihtiyacı her yıl katlanarak artacaktır. Yıl sonuna kadar 17 bin 450 yeni yurt yatağı hizmete girecek.

SANAYİ VE TARIMDA İŞÇİ AÇIĞI VAR

Bir tarafta sanayide ve tarımda çalışacak insan açığı, diğer tarafta ciddi bir genç işsizlik var. Bu çarpık tabloyu değiştirmemiz gerekiyor. Ülkemizin son yedi yılda yaşadığı onlarca badireye rağmen, attığımız adımların meyvesini yavaş yavaş alıyoruz. Öncelikle kendi kendine yeterli olmanın farkında olamız gerekiyor. Asıl isthdam özel sektörde, ticarette, tarımda olacaktır. Gençlerimizden geleceklerini özel sektörde aramalarını istiyoruz. Dünyanın değişik ülkelerinde ara eleman diye bir konu söz konusudur. Teknik liseler ara elemanları yetiştirir ve özel sektörde değerlendirilir.

Gaziantep'te birçok fabrika ara eleman bulmakta zorlanıyor. Ara eleman ihtiyacı artıyor, bunları süratle aşmalıyız.

Özellikle maskeydi, dezanfektandı, tulumdu derken tüm meslek liselerinin vermiş olduğu desteği memnuniyetle karşılıyoruz ve onlara teşekkür ediyoruz. Salgın sürecinde meslek liseleri ciddi bir katkı sağladı. Meslek liselerimiz artık kendilerine verilen makineleri seyretmek yerine onlarla üretim yapıyorlar. Bu ülkenin tüm çocukları okulları ne olursa olsun benim evladım, hiçbir farkları yok.,Katsayı gibi tüm suni engelleri kaldırarak, öğrencilerimize eşit şartlarda hayata başlama olanağı sunduk.

SOSYAL MEDYA AÇIKLAMASI

Günümüz dünyasında dijital platformlarımın ve sosyal medyanın ihmal edilemeyecek bir gerçek olduğunu biliyoruz. Twitter'da 2,6 milyon takipçiyle en çok izlenen kişi benim. Sosyal medyadan nefret etsek böylesine yaygın ve etkin şekilde kullanmazdık. Buradaki tehlike internet mecralarının sakıncalı içerikler özgürce yayınlaması ve mahkeme kanallarına riayet etmemesi. Bu platformlar başka ülkelerin aksine ülkemizde temsilcilik açmaktan kaçınıyorlar. Cumhurbaşkanı olarak benim görevim bu platformları yasal çerçeveler içinde güvenli bir hale getirmek.

Kurucu olduğum AK Parti'nin kabiliyeti sürekli olarak kendisini yenilemesi ve geliştirmesidir. Yaşı 18 olan sizin gibi gençlerimizi siyasette aktif bir görev almaya davet ediyorum. Biz seçilme yaşını ilk etapta 20'dan 25'e ikinci etapta ise 28'ten 18'e indirdik. Böylelikle ülkemizin ve siyasetimizin ihtiyacı olan değişimi sizler gerçekleştirebilirsiniz. Gençlerimizi dünyaya açan internet ve akıllı araçlar bizim dönemimizde yaygınlaştı. 

Gençlik kollarında üye civarımız 1 milyon civarındadır. Yakın ekibimin büyük bölümü genç arkadaşlarımız.

"EL ELE KOL KOLA ETKİNLİKLER BİZE CİDDİ ENDİŞE VERİYOR"

Salgın sürecini en şeffaf yürüten ülkelerden biriyiz. Ülkemizde ilk vakanın tespit edildiği tarihten bugüne kadar corona virüs salgınına karşı dünyaya örnek teşkil eden bir mücadele yürüttük. Büyüklerimizi salgından korumak için önce 20 sonra 18 yaş altı gençlerimize uzun süre kısıtlama uyguladık. Büyüklerimiz ve kronik hastalarımızla birlikte kurallara uymaya devam edeceğiz.Temizlik, maske ve mesafe ilkelerine sıkı sıkıya uyulmalı. 

Kronik hastalarımız ve toplum sağlığımız için hep birlikte kurallara uyacağız.

El ele, kol kola etkinlikler bize ciddi endişe veriyor. Günlük vaka ve ölüm sayısının henüz istediğimiz seviyelere düşmemiş olması dikkati ve tedbiri elden bırakmamamız gerektiğine işaret ediyor. Bu konuda gelin maske, mesafe ve temizlik kuralını hep birlikte uygulayalım.

"YKS için  aman heyecanlanmayın, sakin olun. Sakinlikle ve sükunetle inanıyorum ki sizler (öğrenciler) büyük bir başarıyla bu sınavlardan çıkacaksınız. Rabb'im zihninizi ve bahtınızı açık etsin."

SONRAKİ HABER