Çalıntı araç ekspertiz incelemesinde ortaya çıktı

Arnavutköy’de bir ekspertiz firmasına gelen araç incelendiğinde üzerinde farklı şasi numaraları olduğu anlaşıldı. Çalıntı olduğu anlaşılan araç polis ekiplerine haber verilmesi üzerine yediemin otoparkına götürüldü.

F5HABER F5HABER
Çalıntı araç ekspertiz incelemesinde ortaya çıktı

İddiaya göre 7 ay önce Konya’daki bir kişiden araç satın alan vatandaş, aracını başka birine satmak için ekspertiz firmasına geldiğinde çalıntı olduğunu öğrendi.

FARKLI ŞASİ NUMARALARI

Çalıntı aracın hurdaya çıkmış başka bir aracın şasi numarası ile piyasaya sürüldüğü belirlendi. Gerçek ekspertiz ustalarının farklı şasi numaralarını fark etmesi ile ortaya çıktı. 

Şasi numarasının bir tanesinde hasar kaydı yoktur yazarken, diğerinde aracın hurdaya ayrılmış olduğu görüldü. Yapılan incelemelerin ardından sahte şasi numaraları ile değiştirilen çalıntı araç, polis ekipleri tarafından yediemin otoparkına çekildi. 

Aracın çalıntı olduğunu fark eden ekspertiz ustası Ferdi Gökçe, “Bu araç 2017 model bir araç, bir alıcı, bir de satıcı tarafından ekspertiz yapılmak üzere buraya geldi. Bizden kapsamlı bir ekspertiz paketi istediler. Biz de aracı aldık, detaylı şekilde incelediğimizde bu aracın üzerinde iki ayrı şase numarasını fark ettik. Bunlardan bir tanesinde aracın hasar kaydı olmadığı, diğerinde ise aracın ağır hasarlı olduğunu tespit ettik. Daha da detaylı inceleme yaptığımızda aracın benzinli olduğunu ama dizel bir kupa ile değiştirildiğini fark ettik, yani aracın hırsızlık malı olduğu ortaya çıktı" dedi. 

Gökçe, "Satan arkadaş aracını 7 ay önce satın aldığını ve ekspertiz yaptırdığını söylüyor, elinde rapor olduğunu söylüyor ki bizde baktık gerçekten elinde o güne ait raporlar var. Onu da kandırmışlar belli ki. Bu araç çalınmış, çok büyükte bir kaza görünce, olmayacak hale gelince ikisini birleştirmişler adeta ve bugünkü satıcıya arabayı Konya’da satmışlar” diye konuştu. 

SONRAKİ HABER