» » F5HABER »

Büyükada toplantısına 10 tutuklama talebi

Büyükada'daki gizemli toplantıda gözaltına alınan 10 kişinin savcılık sorguları tamamlandı.

Büyükada toplantısına 10 tutuklama talebi

Büyükada'daki toplantı yaptıkları sırada ihbar üzerine gözaltına alınan uluslararası insan hakları örgütlerinin temsilcisi 2'si yabancı uyruklu 10 şüpheli, 'FETÖ'ye yardım etme' ve 'Terör örgütlerinin amaçları doğrultusunda toplumsal kaosa dönüşecek hareketlenmeler yaratmak amacıyla toplantı düzenledikleri' iddiasıyla tutuklanmaları istemiyle nöbetci Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Şüphelilerin, ByLock kullanan FETÖ üyeleriyle görüşme kaydı ve irtibatları bulunduğu belirtildi.

İstanbul Büyükada'daki "eğitim toplantısı"na 5 Temmuz günü polisin yaptığı baskınla gözaltına alınan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Kadın Koalisyonu'ndan İlknur Üstün, Helsinki Yurttaşlık Derneği'nden Nalan Erkem ve Özlem Dalkıran, İnsan Hakları Gündemi Derneği'nden Günal Kurşun ile Veli Acu, Eşit Haklar İzleme Derneği'nden Nejat Taştan, Hak İnisiyatifi'nden Şeyhmuz Özbekli, İsveç vatandaşı insan hakları eğitimcisi Ali Garawi ve Almanya vatandaşı insan hakları eğitimcisi Peter Steudtner'ın İstanbul Terörle Mücadele Şubesi'ndeki işlemleri tamamlandı. 10 kişi İstanbul Adalet Sarayı'na götürüldü. Şüphelerin yakınları ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, avukat Eren Keskin, Hrant'ın Arkadaşları grubu üyeleri de destek amacıyla İstanbul Adalet Sarayı'na geldi.

"TERÖRİZMİN FİNANSMANI VE CASUSLUK " SORUŞTURMASI

Savcılık tarafından sorgulanan şüpheliler, "FETÖ'ye yardım etme" ve "Terör örgütlerinin amaçları doğrultusunda toplumsal kaosa dönüşecek hareketlenmeler yaratmak amacıyla toplantı düzenledikleri" iddiasıyla tutuklanmaları istemiyle nöbetci Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. ByLock kullanan FETÖ üyeleriyle görüşme kaydı ve irtibatları bulunduğu belirtilen şüpheliler hakkında ayrıca "terörizmin finansmanı ve casusluk" iddiasıyla soruşturma yürütüldüğü öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'daki G-20 toplantılarında düzenlediği basın toplantısında insan hakları savunucularının 15 Temmuz'un devamı niteliğinde bir toplantı için bir araya geldiğini ifade etmişti.