Bursa'da selden 4 ilçede 26 köy etkilendi, 2 köyde büyük hasar var

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bursa'daki sel felaketinde kayıp bir kişiyi arama çalışmalarının davam ettiğini belirtti. Tarım ve Orman Bekir Pakdemirli, 'Herkes sahada, zarar gören köyler için çalışma yapılıyor. 1 milyon TL'ye yakın destek vereceğiz' dedi.

Takip et

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Tarım ve Orman Bekir Pakdemirli Bursa'da Dudaklı köyünde selin yaşandığı bölgede açıklamalarda bulundu.

Bakan Soylu’nun açıklamalarından satır başları:

Dün akşam saat 19,00 itibariyle şiddetlenen yağışta, burada bir vatandaşımız Kader kızımız hayatını kaybetti. Biraz sonra da cenazesini kılacağız. Diğer tarafta da aynı aileden 4'ü baba-kız ve torun olmak üzere; 4'ü dereye kapıldı ve aynı zamanda da 4'ü bulundu. Ancak bir tanesindeki arama kurtarma çalışmaları devam ediyor

Hem ilk etapta arama kurtarma ekiplerimiz müdahale ettiler. Ardından JAK timleri ve AFAD ekiplerinin arama kurtarma ekipleri geldiler. Kader Akbaba Dudaklı mahallesindeydi.

Başımız sağ olsun. Derya'nın da araması devam ediyor. Duamız şu canlı bir şekilde ulaşabilmek.

İnsansız keşif uçaklarımız, ekiplerimiz aramalara devam ediyorlar.

Hasar tespit çalışmaları devam etmektedir. Tüm ekiplerimiz çalışmaktadırlar. Hem de yaraların sarılması için gerekli adımlar atılmaktadır. Biz de dün gece köylülerle konuştuğumuzda hayatlarında böyle bir şey görmediklerini, yukarıdan aşağıya dağdan geldiğini; hem muhtarımızla hem buranın sakinleriyle yapmış olduğumuz değerlendirmelerde bugünden sonra gerekli tedbirler alınacak. Ama burasıyla ilgili ben de sordum. Kanalizasyon var, altyapı var. Ama çok şiddetli yağış olunca bazen taşıyamıyor.

BAKAN PAKDEMİRLİ: 1 MİLYON LİRAYA YAKIN DESTEK

Bakan Pakdemirli açıklamasında, 'Herkes sahada, zarar gören köyler için çalışma yapılıyor. 1 milyon TL'ye yakın destek vereceğiz' dedi. Meteorolojik uyarılara dikkat edilmesi gerektiğini belirten Bakan Pakdemirli, 'Dere yataklarında hala riskli bölgeler var. Asla ve asla dere yataklarında yerleşim, ev cinsinde birşey olmamalı' dedi.

SONRAKİ HABER