Banka görevlisi gibi arayıp hesaplarını boşalttılar: Artı 99 vurgunu

Bankalara ait müşteri hizmetleri numarasının başına +99 ekleyerek vatandaşları aradılar, hesaplarından para çekildiği yalanını söylediler. Kendilerini banka görevlisi gibi tanıtan çete üyeleri panik havası yaratarak önce bilgileri aldı, sonra hesapları boşalttı. Yapılan operasyonla 13 kişi yakalandı.

F5HABER F5HABER

Bankaların müşteri hizmetlerine ait telefon numaralarının başına +99’u ekleyerek bankadan arandıklarına ikna ettikleri vatandaşları, "Hesabınızdan para çekildi" diye kandırıp hesaplarını boşaltan 13 kişilik dolandırıcılık çetesi yakalandı. Bazı banka müşterileri bilgileri dışında hesaplarından para çekildiğini söyleyerek savcılıklara başvuruda bulundu.

Hürriyet gazetesinden Çetin Aydın'ın haberine göre Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yapılan başvuruların ardından çalışma başlattı.

Yapılan araştırmaya göre; dolandırıcılık çetesi üyeleri, bankaların müşteri hizmetlerine ait telefon numaralarının başına Özbekistan’ın uluslararası telefon kodu +99 ekleyerek internet üzerinden vatandaşları aradı. Kendilerini banka görevlisi olarak tanıtan çete üyeleri, "Hesabınızdan para çekildi" ve "Hesabınız bahiste kullanıldı" gibi sözlerle panik havası yarattı.

Vatandaşlardan aldıkları hesap bilgileriyle de hesaplarını boşalttı. Yapılan üç aylık çalışmada çete üyelerinin kimlikleri ve kaldıkları adreslerin deşifre edilmesinin ardından başlatılan eş zamanlı operasyonda 5 kişi gözaltına alındı. 5 kişinin tutuklanmasının ardından İstanbul ve Düzce’de devam eden operasyonda çete üyesi 8 kişi daha yakalandı. Aramalarda da, ruhsatsız Sig Sauer tabanca ve çok sayıda banka kartı ele geçirildi.

8 kişi sorguda
Gözaltına alınan 8 kişi, ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve kurulan örgüte üye olmak (TCK 220), kişinin, kendisini kamu görevlisi veya banka, sigorta ya da kredi kurumlarının çalışanı olarak tanıtması veya bu kurum veya kuruluşlarla ilişkili olduğunu söylemesi suretiyle dolandırıcılık’ suçlamasıyla sorguya alındı.

SONRAKİ HABER