AVM'lerin virüse etkisi ne olacak? Gözler 18 Mayıs'a çevrildi

AVM'ler ile kuaför ve berber salonlarının açılmasının vaka sayısına yansıması 18 Mayıs'ta görülecek. 19 Mayıs ve Ramazan Bayramı tatillerinde sokağa çıkma yasağı uygulanmasının, vaka sayısını haziran başında günde 500'e düşürmesi bekleniyor. Bu rakam, uzmanlar tarafından psikolojik eşik olarak nitelendiriliyor.

Takip et

Hükümet bir taraftan normalleşmeye yönelik kararları hayata geçirirken, diğer taraftan alınan kararların sonuçlarını izliyor.

Yapılan değerlendirmelerde, 19 Mayıs Bayramı nedeniyle alınan 4 günlük sokağa çıkma yasağı ile Ramazan Bayramı'nda aynı kararın uygulanmasının salgının yavaşlamasıyla ilgili önemli adımlar olacağı ifade edildi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre toplantılarda, salgının bugünkü tablosunda 500 kişiden 15 kişinin hayatını kaybettiğinin hesaba katılması durumunda, günlük vaka sayısının 500 civarında tutulmasının, "psikolojik eşik-stabil bir nokta" sayılabileceği değerlendiriliyor.

YAZ AYLARI VE MUTASYON

Uzmanlar kontrollü karantina, yaz mevsimi, virüsün mutasyona uğraması ve hız kesmesi gibi nedenlerle önümüzdeki aylarda yavaşlama beklediklerini dile getiriyorlar. Mevsimsel rakamlarda, çok yüksek bir hareketlenme olmaması durumunda, bu verilerin ikinci dalga olarak değerlendirilemeyeceği ifade eden uzmanlar şu değerlendirmeyi yapıyor:

DALGA DEĞİL, DALGALANMA

"Dalgalanma ile ikinci dalganın karıştırılamaması gerekir. Bu mevsimde yaşanacak olan ikinci dalga sayılmaz. Bu kendi içinde birinci dalganın iniş-çıkış göstermesidir. İkinci dalga, virüsün güney yarımküre ile kuzey yarımküre arasında dönüşümüdür. Bu da ancak güz aylarında olur. Hayatı gevşeteceğiz, ama bireysel olarak gevşemeyeceğiz. Toplamda yüzde 60 toplum bağışıklığı oluşursa salgın olmaktan çıkar, mevsimsel hastalığa dönüşür." 

ŞİMDİ GÖZLER 18 MAYIS'TA

Hükümette yapılan toplantılarda, AVM'ler başta olmak üzere, bazı işyerlerinin açılmış olmasına bağlı olarak vaka sayısında dönemsel bir sıçrama olabileceği, bunun etkilerinin 18 Mayıs'ta görüleceği değerlendiriliyor. İstanbul özelinde dört kişiden birinin bağışıklık kazandığının düşünüldüğü, antikor araştırmasıyla bu konuda net veriler ortaya konabileceği de belirtiliyor.

Haberin tamamı için tıklayın: 

SONRAKİ HABER