Altı emekli amiral adli kontrol şartıyla serbest

104 emekli amiralin hazırladığı gece yarısı bildirisi ile ilgili yürütülen soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı. Soruşturma kapsamında ikinci dalgada ifadesi alınan 5 emekli amiral ve bir tuğgeneral adliyeye sevk edildi. Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, 6 emekli amirali adli kontrol şartıyla serbest bıraktı.

F5HABER F5HABER

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 104 emekli amiralin yayımladığı 'Montrö bildirisi' hakkında başladığı soruşturma kapsamında bugün emniyete ifade vermeye giden emekli amiraller Alper Tezeren, Metin Açımuz, Nurhan Kâhyaoğlu, İlker Güven ve Ali Önel Yüksel ile general Namık Kemal Çalışkan savcılığa sevk edildi. Savcılığa sevk edilen isimler adli kontrol şartıyla serbest bırakılması talebiyle mahkemeye sevk edildi. Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, 6 emekli amirali adli kontrol şartıyla serbest bıraktı.

SORUŞTURMADA NELER OLDU?
 
Soruşturma kapsamında, söz konusu bildiriyi hazırlayan ve yayımlanma sürecinde aktif faaliyet gösteren 14 emekli amiralden Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal gözaltına alındı. Yaşları 70'in üzerinde olan Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat ise ifadeye çağrıldı.

14 emekli amiral, emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede Sulh Ceza Hakimliğince adli kontrol hükümleri uygulanarak, serbest bırakıldı. Hepsine elektronik kelepçe takıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, emekli amirallerin ifadeleri doğrultusunda soruşturmayı genişletti. Soruşturma kapsamında, emekli amiraller Alper Tezeren, Metin Açımuz, Nurhan Kâhyaoğlu, Ali Önel Yüksel, Işık Biren ve İlker Güven ile emekli general Namık Kemal Çalışkan'a ifade vermeleri için tebligat gönderildi. 5 amiral ile bir general ifadeye giderken, emekli amiral Işık Biren'in ise hastanede tedavi gördüğü için gelemeyeceği öğrenildi.

SONRAKİ HABER