AK Parti'den İsrail'e sert tepki!

AK Parti Sözcüsü Çelik, İsrail polisi tarafından, işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'nın doğu surlarının dibinde yer alan ve TİKA tarafından restore edilen Yusufiye Mezarlığı'ndaki TİKA tabelalarının sökülmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çelik, söz konusu olaya ilişkin olarak, ''Türkiye'ye yönelik açık provokasyondur.'' ifadelerini kullandı.

Takip et

AK Parti Sözcüsü Çelik'in açıklamalarından satırbaşları;

''İsrail makamlarının TİKA'nın Kudüs'te restorasyonunu gerçekleştirdiği Yusufiye Mezarlığı’ndan Türk bayrağını taşıyan TİKA tabelalarını sökmesi Türkiye'ye yönelik açık provokasyondur. O eserlerin ruhuna sinmiş değerler taşa ve toprağa kazınmıştır, tabela sökerek yok edilemez.

Türkiye'nin insanlık adına savunduğu barış değerlerinin temsilcisi TİKA, Orta Asya'dan ve Balkanlar'a, Afrika ve Latin Amerika'dan ve Pasifik Adalarına uzanan geniş coğrafyada 'kültürel değerlere saygı' ve 'birlikte kalkınma' amacıyla çalışmalarını yürüten bir kuruluşumuzdur. TİKA, tüm bu coğrafyalarda kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmaktadır; son derece şeffaf bir yol izleyerek söz konusu ülkelerde tarihi ve kültürel derinliği olan projelerini gerçekleştirmektedir.

İsrail makamlarının TİKA tabelalarını kaldırarak ortaya koyduğu saygısızlık, aynı zamanda insanlığın ortak kültür mirasını koruma iradesine yönelik de bir saldırı niteliğindedir. Tüm dünya insanlık mirasına saygısızlık yapan İsrail hükümetine karşı sesini yükseltmelidir.''

NE OLMUŞTU?

İsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'nın doğu surlarının dibinde yer alan ve TİKA tarafından restore edilen Yusufiye Mezarlığı'ndaki TİKA tabelalarını söktü.

İsraillilerin düşmanlığı bu sefer TİKA tarafından yapılan restorelere yansıdı. Türk bayraklı levhalarını balyozla yıkan İsrailliler'in görüntüleri kameraya yansıdı. 

SONRAKİ HABER