Gezici Araştırma'dan dikkat çeken referandum sonucu analizi

Gezici Araştırma'dan dikkat çeken referandum sonucu analizi 1.resim

Referandum sonuçlarını bilen sürpriz anketçi Murat Gezici, 16 Nisan'ın detaylı bir analizini yaptı. Gezici 2019 yerel seçimlerine ilişkin de çarpıcı bir öngörüde bulundu.

1 14
Gezici Araştırma'dan dikkat çeken referandum sonucu analizi 2.resim

Gezici Araştırma'nın referandum sonrasındaki araştırmasında, turizm ve sanayinin ağırlıklı olduğu illerde 'Hayır' tercihinin çoğunluklu çıkmasının seçmenin endişeli olduğunu gösterdiği tespiti yapılırken, Doğu ve Güneydoğu'da 'Evet' oylarında belirgin bir yükseliş olduğu belirtildi.

2 14
Gezici Araştırma'dan dikkat çeken referandum sonucu analizi 3.resim

Referandum sonuçlarını en yakın tahmin ile bilen anket şirketlerinden Gezici Araştırma son değerlendirmesinde, genel olarak eğitim düzeyine bağlı olarak 'Hayır' tercihinin arttığı tespitinde bulundu.
Gezici Araştırma, 8-9 Nisan'da yayımlanan tahmininde 'Evet' oylarını yüzde 51.30, 'Hayır' oylarını ise yüzde 48.70 olarak göstermişti. 16 Nisan'daki referandumda ise anayasa değişikliğine seçmenlerin yüzde 51.41'i 'Evet', yüzde 48.59'u ise 'Hayır' dedi.

3 14
Gezici Araştırma'dan dikkat çeken referandum sonucu analizi 4.resim

GENÇLER ‘HAYIR',  YETİŞKİNLER ‘EVET' DEDİ

Gezici'nin değerlendirmesine göre, 18-27 yaş arasındaki seçmenlerin yüzde 60.5'i ve genç yetişkinlerin (28-35 yaş) yüzde 50.2'sinin tercihi çoğunlukla ‘Hayır' yönünde olduğu görülürken, yetişkinlerin (36-54 yaş arası) çoğunluğu ‘Evet' tercihinde bulundu.

4 14