» » GAZETECİLER »

Mustafa Balbay, Deniz Baykal'dan ne istedi?

Balbay ergenekon Terör Örgütü üyesi olduğu iddiasıyla halen tutuklu, Mustafa Özbek ise.....

Mustafa Balbay, Deniz Baykal'dan ne istedi?

GAZETECİLER.COM (ÖZEL HABER/ ANALİZ)

Dilimizde tüy bitti ama anlatamadık gitti.

Efendiler, bizler gazeteciyiz..

Ne siyasetçilere rakibiz ne de onların alternatifleriyiz...

Politika yapmayacak mıyız?..

Davet gelirse tabii yaparız ama o zaman da köşemizden çekilmeliyiz...

O köşe elimizde olduğu sürece ne kendimiz ne de bir başkası için makam / mevki hele milletvekilliği asla talep edemeyiz, etmemeliyiz.

Tevfik Diker "Beş olay" başlığı altında yayımlanan makalesinde cezaevine girmeden önce Cumhuriyet Gazetesi ankara Bölge Temsilcisi olan Mustafa Balbay'ın Deniz Baykal'ın CHP Genel Başkanı olduğu dönemde Türk Metal İş Başkanı Mustafa Özbek'i milletvekili yapması için ricada bulunduğunu anlatıyor.

Sonrası malûm...

Balbay ergenekon Terör Örgütü üyesi olduğu iddiasıyla halen tutuklu, Mustafa Özbek ise aynı suçlamadan bir süre tutuklu yargılandıktan sonra tahliye edildi.

Aaaaa Mustafa Balbay aaahhhh!..

Tabii tutukluluğuna üzülüyoruz ama be arkadaş sen de siyasete fazla meraklıymışsın hani; müdahale edecek kadar hem de...

Diker'in anlattığı beş olay bu kadar da değil...

Bakın diğer dört olay neler!..

Beş Olay!...

Bizzat yaşadığım ver kamu tanığı olduğum beş olayı paylaşarak yakın geçmişe ışık tutmak istiyorum. İşte o beş olay:

1- 2007 Milletvekili Genel Seçimleri öncesi milletvekili listelerinin partilerde hazırlandığı süreçteCHP Lideri Deniz Baykal' ı makamında Anayurt Gazetesi Sahibi Naci Alan başta olmak üzere bir heyet ile ziyarete gittik.Bizden önce Deniz Baykal' ın ziyaretçileri Türk Metal İş Başkanı Mustafa Özbek ve Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay idi.Onlar makamdan çıktı biz girdik.Deniz Bey'den benim aldığım bilgiye göre Balbay Özbek' i CHP Milletvekili listesine almasını Deniz Bey' den istemiş.Baykal bu telkin, öneri ve tavsiyeye uygun hareket etmedi ve Özbek' i listeye almadı.

2- 2007 Seçimleri öncesi eski Genelkurmay Başkanı E. Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ile yaptığım bir telefon görüşmesinde Kıvrıkoğlu Paşa,” Bazı emekli generaller beni aradılar Deniz Baykal'a ricacı olun bizi milletvekili listesine alsın.

.Baykal paşalara listede yer vermiyor” dediler.Açıkça şikayet etiler.”Dedi.Kıvrıkoğlu Paşa ile Baykal bazı sosyal etkinliklerde bir araya geliyorlardı.Kıvrıkoğlu Paşaya, paşaların taleplerini Baykal'a iletiniz mi? Diye sorduğumda bu benim işim değil. Baykal bu tür ricalara ilgi göstermez dedi.O günlerde E.Tümgeneral Rıza Küçükoğlu Başkanlığındaki bir TESUD( Türkiye Emekli subaylar Derneği)Heyeti Genel Merkez de Baykal'ı ziyaret etmişti. Küçükoğlu Paşa, Bedrettin Dalan'ın yakın dostu olup Yeditepe Üniversitesinde Genel Sekreterlik yapmıştır.Bu ziyarette Baykal' dan Hurşit Tolon Paşa'nın da listeye alınması istenmiş.Baykal ,Tolon Paşayı da listeye almadı.

3- Aydın Doğan' ın sahibi olduğu kapatılan Gözcü Gazetesi Yayın Koordinatörü Hüseyin Avuç, 2007 Seçimleri öncesi beni aradı. Gözcü ekibi olarak benim Genel Yayın Yönetmenliğimde Sözcü Gazetesini çıkarıyoruz. Patron Ertuğrul Akbay'ın oğlu Murat Akbay dedi.Benden Gazeteye yazmamı ve Ankara Temsilciliğimi üstlenmemi istedi. Hatta adıma söz verdiğini de söyledi. Avuç ve ailesi bizim ailemizde değerli bir ailedir. Şehit Babası Avuç'u kırmam mümkün değildir.Avuç, bir gün telefonla aradı CHP Lideri Deniz Baykal ile randevu almamı istedi.Baykal ile aday belirleme sürecinde sıkışık bir takvimde randevu aldım. Üçümüz TBMM'de gazete ve ülke meseleleri hakkında 45 dakikalık bir konuşma yaptık. Baykal destek vereceğini söyledi.Avuç, İstanbul'a döndü gece beni aradı. “İlginç bir gelişme yaşadım. Gazetede başyazar olarak yazmamı istiyorlar Genel Yayın Yönetmeni olarak Metin Yılmaz' ı getiriyorlar bu durumda benim gazetede kalmam uygun olmaz “dedi.Beni bu olaydan bir gün sonra Mehmet Şehirli telefonla aradı. Yazmamı istedi Avuç yok a bene de yokum “ dedim.Ankara'ya Genel Yayın Yönetmeni olarak gönderdikleri Avuç' u birden bire tasfiye ettiler. Bu durumun arkasında Rahmi Turan ve Mehmet Şehirli,' nin olduğu söylendi.

4- Savunma sanayi alanında iştigal eden işadamı Sadettin Saran ile AK Parti kapatma davası devam ederken birlikte Harp Akademileri Komutanı Hava Pilot Orgeneral Hasan Aksay' ı makamında tebrik ziyaretine gittik. Ziyarette konu AK Parti' nin kapatılma davasına geldi. Aksay Paşa, AK partinin kapatılacağına inandığını ve Türkiye' nin rahatlayacağını söyledi. Sadettin Saran ve bendeniz “ Kapatılmayacak ayrıca demokrasilerde asker yerini bilmeli, geçmiş askeri müdahalelerin hiç birinin ülkeye yarar getirmediğini ve laiklik kavramının tarifinin yeniden yapılmasının gerektiğini, başörtüsünün askerlerin işi olmadığını, 28 Şubatta askerlerin irtica ile mücadele adı altında yaptıkları her hareketin halk tarafından İslam la mücadele olarak algılandığını söyledik.Bu sözlerden sonra odadaki hava buz kesti. Aksay Paşa “ Sende mi devrem?” dedi.O günlerde Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt Paşa idi. Hasan Paşa makam odasının bile dinlendiği endişesi içindeydiSadettin Saran ziyaret sonrası “gelirken Mehter marşıyla karşılandık giderken İzmir Marşıyla uğurlandık ”diye bir espri yaptı.Paşanın masasında Cumhuriyet-Milliyet – Hürriyet Gazeteleri vardı.Paşa, Mustafa Koç ile beraber oynadığı Golfları anlatırken çok mutluydu.Hasan Aksay Paşa bilahare Hava Kuvvetleri Komutanı oldu.

5-Sadettin Saran' ın babası Özbek Saran ile bir öğle yemeğinde İTÜ' nün Ankara Kavaklıdere Kennedy Caddesinde ki, sosyal tesislerinde beraberdik. Yan masada Hurşit Tolon Paşa ve beraberinde üç bayan yemekteydiler. Yemek sonrası ayrılmak üzere ayağa kalktığımda Tolon Paşa,” Tevfik Bey, bir dakikanızı alabilir miyim? Dedi. Bu davete icabet ettim yanlarına gittim. O günlerde Aydın Doğan Gözcü Gazetesini yeni kapatmıştı. Gözcü Gazetesi çok önemli görevler yaptı.. Ama ne yazık ki Aydın Doğan kapattı. Aydın Doğan'a kaç defa bu gazeteyi kapatma dedim ama dinletemedim .”dedi.

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.gazeteciler.com
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında GAZETECİLER internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.