» » GAZETECİLER »

Altın Lale'de tutuklu gazetecilere selam

İstanbul Lütfi Kırdar Uluslarasası Kongre ve Sergi Salonu'nda yapılan ödül töreni Barbaros Erköse'nin klarnet performansı ile başladı.

Altın Lale'de tutuklu gazetecilere selam

GAZETECİLER.COM - İstanbul Lütfi Kırdar Uluslarasası Kongre ve Sergi Salonu'nda yapılan ödül töreni Barbaros Erköse'nin klarnet performansı ile başladı.

Ödül töreninin başında 31. İstanbul Film Festivali devam ederken hayatını kaybeden Claude Miller, Meral Okay ve Ekrem Bora anıldı.

Törende Radikal Halk ödülü'nü Albert Nobes aldı. Radikal Halk Jürisi'nin film ödülüne Yeraltı filmi değer görüldü.

Fibreschi ödüllerini Uluslarası alanda Nejat Akın'ın yönettiği Uğurlu Tepeler filmi alırken, Ulusal Yayıncılık dalında Tepenin Ardı filmi ödüle değer görüldü.

İlk özel mansiyon ödülü (Sinemada insan hakları ödülü) Memleket filmine, ikinci özel mansiyon ödülü Öteki Tarafa Yolculuk filmine, Face ödülü ise Sadece Rüzgar filmine verildi.

TUTUKLU PROF. ERSANLI'YA VE TUTUKLU GAZETECİLERE SELAM

Murathan Mungan, En İyi Film ödülünü sunmak için sahneye geldiğinde, "Bu yıl birbirinden güzel çok film seyrettik, toplantılar uzun sürdü. Genç yetenekli gümbür gümbür yönetmenler, oyuncular, görüntü yönetmenleri geliyor," dedikten sonra "Tepenin Ardı"nın Altın Lale'yi kazandığını açıkladı. Emin Alper ödülünü alırken yaptığı konuşmada, "Filmde küçük bir ailenin hayali düşman yaratma hikayesi anlatılıyor. Gözümü açtığım anda, iç ve dış düşmanlarla dolu birTürkiye'de olduğumu anladım. Son derecede tehlikeli bir düşman olduğu için parmaklıklar ardında tutulan sayın hocamız Büşra Ersanlı'ya teşekkür ediyorum. Tutuklu olan bütün gazeteci, öğrenci arkadaşlarımıza da selam gönderiyorum" dedi.

KÜRTÇE TEŞEKKÜR

En İyi Müzik Ödülü: İz-Reç filmiyle Mustafa Biber'e, -Mustafa Biber'in ödülünü alırken 'Emek Sinemasını unutmadık değil mi?' sözleri alkışlandı. İz - Reç filmiyle jüri özel ödülü alan yönetmen Tayfur Aydın ise "Bu ödülü topraklarına gömülemeyen tüm insanlar için alıyorum" diyerek Kürtçe teşekkür etti

ALTIN LALE ÖDÜLLERİ

En iyi Kurgu: Zeki Demirkuz'a Yeraltı filmine,

En İyi Görüntü Yönetmeni ödülü: Yeraltı filmine,

En iyi senaryo Ödülü: Tepenin Adı filmiyle Emin Alper ve Babamın Sesi'yle Orhan Eskiköy'e,

En iyi Erkek Oyuncu Ödülü: Yeraltı filmiyle Engin Günaydın'a,

En İyi Kadın Oyuncu ödülü: Şimdiki Zaman filmiyle Sanem Öge'ye,

Onat Kutlar Adına Verilen Jüri Özel Ödülü: İz-Reç filmiyle yönetmen Tayfur Aydın'a,

En İyi Yönetmen Ödülü: Yeraltı filmiyle Zeki Demirkubuz'a

En İyi Film Ödülü: Tepenin Ardı filmine verildi.

Altın Lale Uluslarası Film Ödülü: Julia Loktev'in Yalnız Gezegen filmine,

Jüri Özel ödülü: Joachim Trier'in Oslo 31Ağustos filmine verildi.

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.gazeteciler.com
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında GAZETECİLER internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.