Galatasaray mahkemelik olacak! 80 milyon TL riske girdi…

Olağan genel kurulda idari olarak onanmayan Mustafa Cengiz yönetimi ve denetim kurulu, itiraz haklarını kullanmak için yasal süreci başlatıyor. Ancak hukukçular Adnan Polat’ın kararının emsal olmayacağı görüşünde...<br /> <br />

Olağan genel kurulda idari olarak onanmayan Mustafa Cengiz yönetimi ve denetim kurulu, itiraz haklarını kullanmak için yasal süreci başlatıyor. Ancak hukukçular Adnan Polat’ın kararının emsal olmayacağı görüşünde...

Galatasaray tüzüğünün 87.22'nci maddesi gereği ibra edilmediği için 30 gün içinde seçim kararı alması gereken Başkan Mustafa Cengiz beklenen hamleyi yapacak.

Cengiz, ibrasızlık çıkan genel kuruldaki oylamayı mahkemeye taşıyacak. Mustafa Cengiz, Adnan Polat'ın, ibra edilmediği 2011'deki kongre sonrası hukuk yoluyla aklanmasında izlediği yolu takip edecek.

İbrasızlık çıkan 3. oylamanın geçersiz olduğu, el kaldırarak yapılan ilk oylamada ibra için yeterli çoğunluğun olduğu mahkemede savunulacak.

‘EVET OYLARI FAZLA’ DELİLİ

Cengiz ve kurmaylarının itirazında savunacağı ilk görüş, Divan Başkanı Metin Aslan'ın, yaptıkları kapalı oylama usulü başvurusunu reddedip açık oylamayla ibrasızlığa olanak sağlaması.

Buna delil olarak yönetim kurulu üyesi Mahmut Recevik'in el kaldırarak yapılan ilk oylamada ibra edenlerin sayısının fazla olduğuna dair çektiği fotoğrafı gösterecek.

Aynı zamanda divan kurulu üyeleri arasında olduğu belirtilen ve “Evet oyları fazla” sözlerinin duyulduğu televizyon yayınındaki konuşmanın videosu mahkemeye sunulacak.
DENETLEME KURULU FARKI

Mevcut yönetimin işini zorlaştıran bir durum ise denetleme kurulunun da ibra edilmemesi. Yönetim, Adnan Polat'ın mahkeme yoluyla ibrasızlık kararını kaldırtmasını emsal göstermek istiyor.

Fakat söz konusu genel kurulda Polat'ın denetim kurulu ibra edilmişti. Mahkeme kararını verirken bu ikiliği dikkate almış ve Yargıtay ibrasızlığı kaldırmıştı.

Cengiz döneminin denetim kurulu ise ibra edilmediği için hukukçular söz konusu kararın emsal olamayacağını ve mahkemenin aleyhte karar vereceğini belirtiyor.