Foça'da denizanası istilası kasım ayında da devam ediyor

İzmir'in turistik ilçesi Foça'da, yaz sezonu boyunca tatilcileri tedirgin eden mavi renkli irili ufaklı denizanaları, kasım ayında da görülmeye devam ediyor. Vatandaşlar denizanalarının ilk kez bu kadar uzun süre görüldüğünü anlatırken, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler de denizanalarının turizmcileri olumsuz etkilediğini belirtti.

Foça'da denizanası istilası kasım ayında da devam ediyor - Sayfa 1

Foça ilçesinde Büyükdeniz ve Küçükdeniz limanları sahilinde yaz sezonu boyunca büyüklü, küçüklü denizanası yoğunluğu görüldü. Tatilcileri tedirgin eden koyu mavi renkli ve uzun kuyruklu denizanaları, yaz sezonunun bitmesine rağmen kasım ayı boyunca da görülmeye devam etti. 

113
Foça'da denizanası istilası kasım ayında da devam ediyor - Sayfa 2

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı Mehmet İşler, "Denizanaları da doğanın bir parçası. Onlar da içinde bulunduğumuz dünya içerisinde var olan canlılar. Fakat bugüne kadar popülasyonda hiç görmediğimiz kadar artış görüyoruz. Özellikle Foça'da şehir merkez dediğimiz küçük deniz bölümünde balıkçı teknelerinin olduğu yerde ciddi bir popülasyon artışı görüyoruz. 

213
Foça'da denizanası istilası kasım ayında da devam ediyor - Sayfa 3

Her ne kadar denizanaları orada gözükse de tabii sanki Foça'daki koylarda, tatil köylerinde de varmış imajı çıkıyor. Oysa koylarda ve adalarda pek bunu görmüyoruz. Fakat ne olursa olsun, denizanalarının çok fazla olması sebebiyle iç ve dış pazardaki turist hem kendi hem çocuklarının ciltlerine dokunduğu zaman bir kaşıntı ve alerjiye neden olabileceği gerekçesiyle korku duyuyor. Bu durum maalesef iç pazar satışlarımızı düşürüyor. Bizim buradaki en büyük talebimiz bu konuyla ilgili makamların veya ilgili kişilerin bu soruna çözüm bulmaları. Bu yoğunluğun önümüzdeki sene de yaşanması fevkalade kötü sonuçlar doğurabilir. Bu aynı zamanda turizme de balta vuruyor" dedi.

313
Foça'da denizanası istilası kasım ayında da devam ediyor - Sayfa 4

'KAZANCIMIZI ETKİLEDİ'

Foça'da gezi tekneleri işletmeciliği yapan Murat Oğuztaş, "Ağustos ayında başlayan denizanası popülasyonun neden olduğunu bilmiyoruz ama turizm açısından izim sezon içerisindeki kazancımızı olumsuz etkiledi. 

413