» » FİNANSGÜNDEM »

'Türkiye çok iyi noktalara gelecek'

Yapı Kredi Müdür Yardımcısı Mert Öncü , "Türkiye ekonomisi çok daha iyi noktalara gelecek" dedi

'Türkiye çok iyi noktalara gelecek'

Yapı Kredi'nin Bursa ve Adana'da düzenlenen seminerlerinde Yapı Kredi Özel Bankacılık ve Varlık Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mert Yazıcıoğlu ve Yapı Kredi Hazine Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mert Öncü, 2013'e yönelik ekonomik beklentilerini paylaştılar.

2013'te Türkiye'nin yüzde 4'ten fazla büyüyeceğine ve fonlama maliyetlerinin düşeceğine dikkat çeken Yapı Kredi Özel Bankacılık ve Varlık Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mert Yazıcıoğlu, şirketlere özel reçete döneminin başladığını vurguladı. Yazıcıoğlu, "Şirketlerimizin ve üretimimizin değeri çok büyük. Türkiye'nin büyüme hızı kâr yaratabilme hızına paralel değil. Şirketlerimiz çok daha fazla büyüyor ve finansman ihtiyaçları da buna paralel olarak artıyor. 2013'te büyüyen şirketlerin halka arzını daha fazla göreceğiz" şeklinde konuştu.

NEGATİF FAİZ DÖNEMİ DEVAM EDECEK

Türkiye'nin Endonezya ve Brezilya ile birlikte gelişen ülkeler arasında lider konuma gelmeye başladığını da kaydeden Yazıcıoğlu, 2013 yatırım ortamına ilişkin olarak şu değerlendirmelerde bulundu: "Dünyada negatif faiz dönemi devam edecek ve Merkez Bankaları para basmayı sürdürecek. Türkiye açısından yeni bir kredi notu artışı uzun vadeli yabancı para akışını hızlandıracak. Türkiye borsası ve şirketleri için çok farklı değerlemeler gündeme gelebilecek. Özel sektör tahvil piyasasının da geliştiğini görüyoruz. Şu anda büyük şirketlerde olan bu enstrüman önümüzdeki dönemde orta ölçekli şirketlere de sıçrayacak."

SICAK PARA YERİNİ UZUN VADELİ LİKİDİTE GİRİŞİNE BIRAKIYOR

Yapı Kredi Hazine Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mert Öncü ise Türkiye ekonomisi ile ilgili olarak "Piyasa çok hızlı değişecek. Bizim de bu değişime ayak uydurmamız gerekiyor" dedi. Dünyada düşük faiz ortamının devam edeceğini ve büyümenin birçok ülke açısından ana odak noktası olmayı sürdüreceğini belirten Öncü, "Bu yıl uygulanan yumuşak iniş politikalarına rağmen Türkiye birçok ülkenin yakalayamadığı büyüme rakamlarına ulaştı" diye konuştu. Mart 2012'den bu yana sıcak para girişinin yerini uzun vadeli likiditeye bıraktığına dikkat çeken Öncü, "Türkiye ekonomisi çok daha iyi noktalara gelecek. Fonlama maliyetleri daha da düşecek ve likidite artacak. Ama şirketlerimizin daha da büyümesi gerekiyor" dedi.

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.finansgundem.com
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında FİNANSGÜNDEM internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.