Filistinliler ayakta! Sokaklar kaynıyor!

Filistinliler ayakta! Sokaklar kaynıyor! 1.resim

ABD Başkanı Trump'ın 'Kudüs' kararının ardından Filistin'de intifada çağrısı yapılmıştı. Bugün Filistinliler ile İsrail askeri arasında çatışmalar çıktı. Olayda çok sayıda protestocu yaralandı. Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Gazze'deki ofisinde yaptığı basın açıklamasında, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına tepki göstererek, "ABD'nin kararına karşı yarından itibaren yeni intifada başlatılmasını istiyoruz" demişti.
Filistinliler ise yarını beklemeden sokaklara döküldü. Şu anda Filistinliler Batı Şeria ve Gazze'de İsrail askerleri ile çatışıyor. Olaylarda çok sayıda yaralı olduğu belirtiliyor.

1 20
Filistinliler ayakta! Sokaklar kaynıyor! 2.resim

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan edip ABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için talimat vermesi sonrası tansiyon yükseliyor... Kararın ardından Mescidi Aksa'nın ışıkları söndürülürken, Filistinliler sokağa döküldü. Hamas lideri İsmail Haniye, yeni bir intifada başlatacaklarını açıkladı. Batı Şeria'da genel greve gidildi, kepenkler açılmadı...

2 20
Filistinliler ayakta! Sokaklar kaynıyor! 3.resim

Trump'ın kararını açıkladığı dakikalarda işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa ile Hristiyanlarca Hazreti İsa'nın doğduğuna inanılan Batı Şeria'daki Mehd Kilisesi meydanındaki Noel ağacının ışıkları söndürüldü.

3 20
Filistinliler ayakta! Sokaklar kaynıyor! 4.resim

Yıllardır Filistin'in bağımsızlığı için mücadele eden Hamas'ın lideri İsmail Haniye, Trump'ın kararına tepki olarak yeni bir intifada (ayaklanma) çağrısı yaptı. "ABD'nin kararına karşı yarından itibaren yeni intifada başlatılmasını istiyoruz" diyen Haniye açıklamasında, "Siyonist düşman karşısında yeni bir intifada başlatmak zorundayız" ifadesini kullandı.

4 20