Evinizde cam balkon varsa dikkat! Sürpriz karar – Herkesi şaşkına çeviren gelişme

Evinde cam balkonu olanlar için verilen karar büyük şaşkınlık yarattı. Detaylar haberimizde…

Evinizde cam balkon varsa dikkat! Sürpriz karar – Herkesi şaşkına çeviren gelişme - Sayfa 1

Türkiye'de oldukça popüler olan ve hemen hemen her eve yaptırılan cam balkon ile ilgili Yargıtay'dan açıklama geldi. Korona virüs hastalığı dönemlerinde uzun süre evinde karantinada kalan vatandaşlar balkon kapatma gibi hizmetler alırken bunun öncesinde de ev metrekaresini daha yaşanabilir hale getirmek isteyenler bu tarz yöntemlere başvurmuştu.

112
Evinizde cam balkon varsa dikkat! Sürpriz karar – Herkesi şaşkına çeviren gelişme - Sayfa 2

Ev alanını genişletmek, balkon temizliğiyle uğraşmak yerine dış koşullardan koruyarak oturmak ve soğuk ve yağışlı havalarda da balkon keyfi yaşamak isteyen vatandaşlar bu süreçte cam balkonu tercih etmişti.

212
Evinizde cam balkon varsa dikkat! Sürpriz karar – Herkesi şaşkına çeviren gelişme - Sayfa 3

Burada yapılan cam balkonlar bazı binalarda komşular arasında problemler yaşanmasına neden olurken Yargıtay tarafından da karar alındı.

312
Evinizde cam balkon varsa dikkat! Sürpriz karar – Herkesi şaşkına çeviren gelişme - Sayfa 4

CAM BALKON YASAK MI?

Türkiye'de bina balkonları dış cepheden pay almaları sebebiyle diğer odalardan farklı olarak kabul edilirken binanın da ortak alanları arasında yer ediniyor. Bu sebeple de balkonlarda tadilat ve değişimlerde de mutlaka apartmanda yaşayan kat maliklerinin de beşte dördünün yazılı izinleri gerekiyor. Bu izinlerin de alınmaması durumunda cam balkon kaçak yapı haline geliyor.

412