Evde Bakım Yardımı ödemeleri bugün başlıyor; Her ay 2354 lira maaş

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bakıma ihtiyacı olan ağır engelli vatandaşlar ve aileleri için bu ay toplam 1 milyar 278 milyon TL Evde Bakım Yardımı’nı yarından itibaren hesaplara yatırmaya başlayacaklarını açıkladı. İşte aranan şartlar...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bakıma ihtiyacı olan ağır engelli vatandaşlar ve aileleri için bu ay toplam 1 milyar 278 milyon lira evde bakım parası yatırılacağını söyledi.

CNN TÜRK'te yer alan habere göre; Yanık’ın verdiği bilgiye göre, her ay 2 bin 354 lira olarak yapılan ödemeler bugün (15 Mayıs) itibarıyla başlayacak ve 20 Mayıs’a kadar devam edecek. 

Engelli vatandaşlara yönelik politikaları aile odaklı sosyal hizmet vizyonu doğrultusunda gerçekleştirdiklerinin altını çizen Bakan Yanık, “Bakıma ihtiyacı olan ağır engelli vatandaşlar ve ailelerine ekonomik destek sağlıyoruz” dedi.

YÜZDE 50 SINIRI

543 bin kişinin aldığı bakım maaşı 6 ayda bir memur maaş katsayısına bağlı yükseliyor. Evde bakım parası alınabilmesi için engellinin en az yüzde 50 ve üzerinde bir oranla engelli olduğunun sağlık kurulu raporu ile belgelenmesi gerekiyor.