» » EMLAKTA SONDAKİKA »

Tepe İnşaat, Narlife projesi ile LEED sertifikası hedefinde!

Tepe İnşaat, Maltepe'de 609 konuttan oluşan ve 29 bin 500 metrekarelik arsa üzerinde 230 milyon TL'lik yatırımla hayata geçireceği Narlife projesi ile LEED Çevre Dostu Değerlendirme Sistemi sertifikası almayı hedefliyor

Tepe İnşaat, Narlife projesi ile LEED sertifikası hedefinde!

Akıllı ve çevre dostu bina konsepti doğrultusunda geliştirilen Narlife ile Tepe İnşaat, altın seviyesinde LEED sertifikasyonu hedeflerken, bu yöndeki çalışmalarını sürdürüyor. Çevre dostu binalar konusunda gerek yurtiçinde, gerekse yurtdışında farklı referansları bulunan Altensis'in danışmanlığı doğrultusunda yürütülen çalışmalarda, projenin tasarım ve inşaat aşamasında LEED kriterlerine uyum sağlaması ve yapılaşmanın çevreye verdiği olumsuz etkilerin önlenmesi hedefleniyor. Tepe İnşaat'ın Narlife projesiyle temel amacı, kullanılan stratejiler ve sistemler sayesinde, proje tamamlandıktan sonra oluşacak işletim giderlerini azaltarak bu doğrultuda bina sakinlerinin aidat yükünün en aza indirilmesi. Çevre dostu ve yeşil bina kavramının, sadece projenin çevresini yeşillendirmekten ibaret olmadığını, bunun daha çok bütünsel bir yaklaşımla hareket etmeyi gerektirdiğini söyleyen Tepe İnşaat Satış ve Pazarlama Müdürü Berna Erkartal, "Bu tür projelerin sahip oldukları özellikler ve projede uygulanan stratejiler sayesinde enerji, su ve kaynak verimliliği ile karbon emisyonlarının azaltılması ve bina kullanıcılarına yaşanabilir bir ortam sağlanması hedefleniyor" dedi.

Erkartal'ın verdiği bilgiye göre, Narlife projesinin, LEED sertifikasyonu başlıkları çerçevesinde incelenen projelerde olduğu gibi, toplu taşıma ve alternatif ulaşım sistemleri açısından konumu da göz önünde bulunduruldu. Ayrıca LEED sertifikasyonu kapsamında, projedeki su tasarrufu, enerji verimliliğinin artırılması, tasarımı ve sistem seçimi de değerlendiriliyor. Projenin iç hava kalitesinin artırılması ve kontrolü, insan sağlığına zararlı uçucu maddelerin, sigara dumanının engellenmesi ve iç ortamdan uzaklaştırılması, gün ışığından yararlanabilme gibi konular da LEED kapsamında değerlendirilen ve puanlanan başlıklar arasında.

Dünya

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.emlaktasondakika.com
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında EMLAKTA SONDAKİKA internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
Reklamı Kapat