» » EMLAK EKİ »

Kentsel dönüşümel gelen enerji fırsatı

Son dönemde artan enerji verimliliğinde uzmanlar, kentsel dönüşüme vurgu yaptı...

Kentsel dönüşümel gelen enerji fırsatı

Uzmanlar enerji verimliliği için uyarılarda bulunurken, kentsel dönüşümün de değerlendirilmesi gerektiğini açıkladı. Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Başkanı F. Fethi Hinginar, doğru tasarlanan yapılarla yılda 12-15 milyar dolarlık tasarruf edilebileceğini belirtti ve ekledi: "Bu konuda kentsel dönüşüm büyük bir fırsat sunuyor."

Ekonomiye büyük katkı

Hinginar, Türkiye'de tüketilen enerjinin yüzde 40'ının yapılarda kullanıldığını söyledi. Hinginar, "Bu miktarın yüzde 40'lara varan kısmı, doğru tasarlanan yapılarla tasarruf edilebilirse ekonomiye yılda 12-15 milyar dolarlık bir katkı sağlar" dedi. Türkiye'nin yıllık enerji faturasının 60 milyar dolar seviyesinde olduğuna dikkat çeken Hinginar, bunun yarısının konutlardaki enerji tüketiminden kaynaklandığını belirtti. AB'nin gündeminde 'sıfır enerji' tüketiminin olduğunu belirten Hinginar, Türkiye'nin de bu yönde kararlar alması gerektiğini vurguladı. Enerji ihtiyacının yüzde 70'inin ithalat yoluyla karşılandığına dikkat çeken Hinginar, şunları anlattı: "Yapılacak tasarrufla cari açık düşürülebilir. Şu anda kentsel dönüşüm sürecinde olmamız konutlarda enerji tasarrufunun artırılması açısından büyük bir fırsat sunuyor. Kentsel dönüşüm, daha etkin enerji verimliliği sağlanması, sağlıklı çevre ortamına kavuşulması açısından da oldukça önemli."

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.emlakeki.com
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında EMLAK EKİ internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
Reklamı Kapat