» » EMLAK EKİ »

Devir tersine döndü! Şehirden köye göç edene destek

Hükümet, gelişmiş yerlerden az gelişmiş yerlere teşviki arttırmak için yeni bir düzenleme hayata geçirdi… Bu proje kapsamında, İstanbul, İzmir, Ankara gibi gelişmiş yerlerden kırsal yerlere taşınanan fabrikalara destek sağlanacak.

Devir tersine döndü! Şehirden köye göç edene destek

Köyden şehire göç edenlere sağlanan destek, şimdi tersine döndü... Hükümet, 23 ilin cazibesini arttırmak için yeni bir program başlattı...

Özellikle metropol, çok gelişmiş yerler olan İstanbul, Ankara, İzmir'den az gelişmiş yerlere taşınan fabrikalara destek sağlanacak...

Hükümetin az gelişmiş 23 ilin cazibesini artırmak üzere yürürlüğe koyduğu programın detayları belli oldu. İstanbul, Ankara, İzmir gibi gelişmiş illerden az gelişmiş 23 ile taşınan fabrikalara da destek geldi.

Cazibe Merkezi Programıyla 23 ilde yarım kalmış, işletmeye geçememiş tesisler yeniden ekonomiye kazandırılacak. Ayrıca bu illerde hem yeni yatırımlar, hem de çağrı ve veri merkezi kuruluşu desteklenecek.

23 il canlanacak

Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren program kapsamında desteklenecek iller şöyle: Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şımak, Tunceli, Van

En az 200 kişiye iş sağlama şartı

- İmalat sanayinde en az 2 milyon liralık yatırım yapan ve 30 kişiye istihdam sağlayanlar desteklerden yararlanabilecek.

- Çağrı merkezinin destek alabilmesi için asgari 200 kişiye istihdam yaratması ve hizmet sözleşmesi imzalanması şartı aranacak.

Üretim Tesisi Taşıma Desteğinden, son iki yıldır üretimini sürdüren işletmeler, iki yıl içinde taşınmaları ve en az 200 kişiye istihdam sağlamaları koşuluyla desteklerden yararlanabilecek.

Hangi destekler verilecek?

Program kapsamında, yatırım ve üretim, taşınma, çağrı merkezi destek paketleri

ile yatırım yeri tahsisi, danışmanlık, bina yapım, düşük faizli işletme kredisi desteği gibi destekler verilecek.

Tesisini taşıyan işletmelere, hem yatırım yeri tahsis edilecek hem de faiz indirimli işletme kredisi verilecek.

Bu 23 ilden birinde çağrı merkezi kuracak olan işletmelere bina tahsisi fiber iletişim altyapısı ile personel eğitim desteği verilecek.

Yatırımcılar koşulları taşımak şartıyla bu desteklerin tamamından veya bir kısmından yararlanabilecek.

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.emlakeki.com
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında EMLAK EKİ internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
Reklamı Kapat