» » EMLAK EKİ »

Bitişik nizam sokaklara son!

İklim değişikliğiyle mücadelede, Kentsel Dönüşüm Yasası da kullanılacak. Kentsel dönüşümle yapılan bölgelerde artık bitişik nizam bina yapılmayacak

Bitişik nizam sokaklara son!

Kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak olan binalarda yenilebilir enerji kaynakları maksimum seviyede kullanılacak. İklim değişikliğinde sera gazlarından kaynaklanan alanların başında ısıtma amaçlı tüketilen enerji kullanımı geliyor. Bunu önlemek için harekete geçen bakanlığın projeleri şunlar:

- Kentlerdeki rüzgar akışının kesilmemesi için bitişik nizam tarzı yapılaşmaya son verilecek. Böylece şehirlerdeki sıcak ve kirli havanın kente hapsolmaması sağlanacak.

- Belediyeler toplu ulaşımı destekleyecek. Kişisel araç kullanımının azaltılması için alternatifler sunulacak. Vatandaşların konfor seviyesi yükseltilmiş toplu ulaşım araçlarını kullanmasıyla şehirlerdeki enerji tüketimi ve trafik sıkışıklığı azalacak.

- Yeni yapılacak konutlar, işyerleri, okullar, hastaneler daha az su kullanacak şekilde tasarlanacak.

-Yeni binalarda yağmur suyunun depolanması için sistemler oluşturularak, bahçelerin sulaması yağmurla yapılacak.

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.emlakeki.com
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında EMLAK EKİ internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
Reklamı Kapat