Emekliye 1.500 TL alt sınırı nasıl uygulanacak?

Koronavirüs tedbirleri paketinden düşük emekli aylığı alan vatandaşlara da müjde çıktı. En düşük emekli aylığı bin 500 liraya yükseltilecek. Yapılacak iyileştirmeden yaklaşık 650 bin kişi yararlanacak.

Peki uygulama nasıl olacak? Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, düzenlemenin ayrıntılarını yazdı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından önceki gün açıklanan 19 maddelik koronavirüs tedbirleri arasında düşük emekli aylıklarına yönelik de bir adıma yer verildi. Buna göre, en düşük emekli aylığı 1.500 liraya yükseltilecek. Bin 500 liranın altında emekli aylığı kalmayacak.

2000 yılından sonra bağlanan malullük ve ölüm aylıklarında alt sınır olmadığı için çok düşük aylıklar söz konusu bulunuyor. Geçen yıl şubat ayından geçerli olmak üzere bu konuda ilk adım atılarak malullük ve ölüm aylıklarında alt sınır bin liraya yükseltildi. Bundan, o tarih itibarıyla 103 bin kişi yararlandı. Geçen yıl yapılan düzenlemenin Sosyal Güvenlik Kurumu’na ( SGK) yıllık maliyeti 2019 yılı için 58 milyon, 2020 yılı için 42 milyon lira olarak belirlenmişti.

ALT SINIR 1.500 TL OLACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı tedbir paketi kapsamında, emekli aylıklarında alt sınır 1.500 liraya yükseltilecek.

Bunun için 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na geçici bir madde eklenecek. Malullük ve yaşlılık sigortasından ödenen aylıklar 1.500 liradan az olamayacak. Ölüm sigortasından yapılan ödemeler toplamı ise bu tutarın hak sahiplerinin hisseleri oranı esas alınarak tespit olunacak tutardan az olamayacak.