Emeklilik müjdesi geldi, yol haritası belli oldu, SSK ve Bağ-Kur...

EYT( Emeklilikte Yaşa Takılanlar) ile ilgili son dakika gelişmesi. Detaylar belli oldu. Emeklilik için yıl ve prim şartını tamamlayıp yaş bekleyen vatandaşlar için yapılacak çalışmalarda yol haritası belirleniyor. Çalışma takviminde bulunan EYT konusunda önümüzdeki günlerde kamuoyu ile bir paylaşım da yapılabilir. Bu paylaşımda teknik çalışmanın içeriği ya da yol haritası duyurulabilir. İşte son dakika haberinin detayları...

Emeklilik müjdesi geldi, yol haritası belli oldu, SSK ve Bağ-Kur... - Sayfa 1

AK Parti'nin Kızılcahamam kampında da gündemdeki konular arasında EYT de bulunuyordu. Toplumun merakla beklediği EYT'liler konusunda da ekonomiye zorlayıcı bir yük getirmeyecek, sosyal faydası olacak kademeli bir model arayışının sürdüğü öğrenilmişti.

112
Emeklilik müjdesi geldi, yol haritası belli oldu, SSK ve Bağ-Kur... - Sayfa 2

1-KİMLERİN YARARLANACAĞI TESPİT EDİLECEK

Yasanın çerçevesi oluşturulurken öncelikle kapsam belirlenecek. Böylece kimlerin hak sahibi olacağının tespiti yapılacak. Bu sayede yasa çıkar çıkmaz hemen emeklilik hakkı kazanacakların sayısı da ortaya çıkacak. 

212
Emeklilik müjdesi geldi, yol haritası belli oldu, SSK ve Bağ-Kur... - Sayfa 3

Genel çerçeveye bakıldığında EYT'li grubu 8 Eylül 1999 öncesinde ilk kez sigortalı olarak çalışmaya başlamış, yıl ve prim şartını tamamlamasına rağmen yaş şartı getirildiği için emekli olamamış sigortalılar oluşturuyor.

312
Emeklilik müjdesi geldi, yol haritası belli oldu, SSK ve Bağ-Kur... - Sayfa 4

Bu tarihten önce sigortalı olanlar için yaş dışında erkeklerde 25, kadınlarda ise 20 yıl sigortalılık süresi şartı var. 

412