Emekli maaşınızı çalışırken arttırın işte o 8 yol!

Emekli maaşınızı çalışırken arttırın işte o 8 yol! 1.resim

Emeklilik yaşı hesaplama ne zaman emekli olurum sorusu milyonlarca çalışan tarafından merak ediliyor. Bir diğer merak edilen soru ise emekli maaşımı çalışırken nasıl arttırırım? Çalışanın ne zaman emekli olacağı işe giriş tarihiyle alakalıyken ne kadar emekli maaşı alacağını belirlemek sizin elinizde.

1 9
Emekli maaşınızı çalışırken arttırın işte o 8 yol! 2.resim

1 - Emekliliğinizi planlarken son bir iki yılı düşünmeyin. Şimdiden yani eğer imkan varsa 8-10 yıl öncesinden yapın. Böylece alacağınız maaşı daha da artırabilirsiniz. Çünkü maaş hesaplarken kazançlarınızın tamamına bakılıyor.

2 9
Emekli maaşınızı çalışırken arttırın işte o 8 yol! 3.resim

2 - Çok çalışmak ya da çok fazla günü olmak tek başına maaşı etkilemiyor. Hatta günü daha az olan birisi günü fazla olandan daha çok maaş alabiliyor. Burada sizin brüt maaşınız yani prime esas kazancınız önemli. Brüt 3000 lira ve üzerindeyse yıllık 60-70 lira kazancınız olur.

3 9
Emekli maaşınızı çalışırken arttırın işte o 8 yol! 4.resim

3 - Eğer imkanınız varsa birden fazla yerde sigortalı çalışmak prime esas kazancınızı yükseltecektir. Kaç yerde sigortalı olursanız olun bir ayda 30 gün sayılır. Ancak kazancınız toplanacağından yükselir.

4 9