Emekli aylıklarında ve memur maaşlarında temmuz zammı netleşiyor!

Ara zam için geri sayım başladı. Kamu çalışanları ve emeklileri ocak-temmuz aylarında toplu sözleşme artışına ek olarak enflasyon farkı, SSK ve Bağ-Kur emeklileri de ocak-temmuz aylarında bir önceki 6 aylık enflasyon kadar zam alıyor. Merkez Bankası'nın haziran tahminine göre 6 aylık enflasyon artışı SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 39.67 olacak. Memur ve emeklilerine de fark verilmesine kesin gözü ile bakılıyor.

Emekli aylıklarında ve memur maaşlarında  temmuz zammı netleşiyor! - Sayfa 1

Milyonlarca memur, emekli Temmuz zammını bekliyor. Memur ve memur emeklilerine temmuz ayında 2.5 puanlık bir artış daha yapılması durumunda zam oranı yüzde 41.67 olarak güncellenecek. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, emekli ve memura zamda devletin mali imkânları, ekonomik gelişme, milli gelir düzeyi, genel geçim şartları ve yıllık enflasyon oranlarını göz önünde bulundurduklarını söyledi. Peki enflasyon tahminlerine göre Temmuz zammı ne kadar olacak? En düşük emekli ve memur maaşları nasıl şekillenecek? İşte milyonların merak ettiği memur ve 2022 emekli Temmuz zammı tablosu...
 

148
Emekli aylıklarında ve memur maaşlarında  temmuz zammı netleşiyor! - Sayfa 2

EK ZAMLA YÜZDE 41.67 ARTIŞ 
Emekli ve memur için ocak ayında yapılan yasal düzenleme ile ek zam imkânı tanındı. Bu kapsamda taban emekli aylığı 2500 liraya çıkarılırken, memur ve emeklilerine toplu sözleşmede yüzde 5 olan zam oranları enflasyon farkı hariç 2.5 puan artırılarak yüzde 7.5 yapıldı ve enflasyon farkıyla beraber oran yüzde 30.95 oldu.

248
Emekli aylıklarında ve memur maaşlarında  temmuz zammı netleşiyor! - Sayfa 3

Temmuz ayında yapılacak değerlendirmeye göre yüzde 7 olan toplu sözleşme zam oranının artırılması gündeme gelebilecek. Memur ve emeklilerine 2.5 puanlık bir artış daha yapılması durumunda zam oranı yüzde 41.67 olarak güncellenecek. SSK-Bağ-Kur emeklileri için taban aylık da yükseltilecek.
 

348
Emekli aylıklarında ve memur maaşlarında  temmuz zammı netleşiyor! - Sayfa 4

BAKAN NEBATİ'DEN TEMMUZ ZAMMI MESAJI 
Kamu çalışanları ve emeklilere zam konusu Meclis'e taşındı. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati konuya ilişkin sorulara yanıt verdi.

448