Ekonomide milyonları ilgilendiren kritik adım: Vergi muafiyeti kararı

İmalat ve turizme yönelik teşvik belgesi sahibi mükelleflere belge kapsamındaki inşaat işlerine ilişkin yapılan teslim ve hizmetler KDV'den istisna edildi. Alınan kararlar ışığında bir dizi adım atılacak ve nefes aldıran destekler sunulacak. İşte ekonomide önemli hareketlilik sağlayacak son dakika gelişmesinin detayları...

Ekonomide milyonları ilgilendiren kritik adım: Vergi muafiyeti kararı - Sayfa 1

Gelir İdaresi Başkanlığı Katma Değer Vergisi Genel Uygulama tebliğinde önemli değişikliklere gitti. Buna göre, imalat sanayi ve turizme yönelik yatırım teşvik belgesi sahibi işletmelere inşaat işlerine ilişkin hizmet ve mal tesliminde 31 Aralık 2025'e kadar KDV muafiyeti geldi. İstisna, inşaat taahhüt işi, nakliye, hafriyat ve benzeri inşa işler için uygulanacak. Yatırımı yapanların söz konusu inşaat işlerinde kullanılan mal alımları da bu kapsamda değerlendirilecek.

111
Ekonomide milyonları ilgilendiren kritik adım: Vergi muafiyeti kararı - Sayfa 2

1 MİLYON İŞLETMENİN SORUNU ÇÖZÜLDÜ
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, KDV'de basitleştirme çalışmaları kapsamında hazırlanan taslağı kamuoyu ile paylaştı. KDV iadesinde ilk yöntem değişikliği sektör ayırımı yapılmadan imal ettikleri malları doğrudan ihraç eden imalatçılar için gerçekleştirildi.
 

211
Ekonomide milyonları ilgilendiren kritik adım: Vergi muafiyeti kararı - Sayfa 3

KDV ÖDEME KOLAYLIĞI HAYATA GEÇİRİLDİ
KDV iadesinde sektör ayırımı yapılmadan imal ettikleri malları doğrudan ihraç eden imalatçılara KDV kolaylığı 1 Mayıs'tan itibaren yaşama geçirildi.
 
 

311
Ekonomide milyonları ilgilendiren kritik adım: Vergi muafiyeti kararı - Sayfa 4

Yapılan düzenlemeyle daha önce ödediği KDV'nin iade edilmesinde sıkıntı yaşayan 1 milyona yakın mükellefin sorunu çözüldü. Gelir İdaresi KDV önceki gün yayınladığı tebliğle işletmeleri destekleyecek yeni bir vergi muafiyeti sağladı. İmalat sanayii ve turizme yönelik teşvik belgesi sahibi mükelleflere belge kapsamındaki inşaat işlerine ilişkin 1 Mayıs itibariyle yapılan teslim ve hizmetler KDV'den istisna edildi.
 

411