Merkez Bankası faizi değiştirmedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu toplantısından faiz indirimi çıkmadı. Banka, faizleri değiştimeyerek yüzde 8.25'te tuttu

Takip et

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal'ın göreve geldiği Temmuz 2019'dan bu yana geçen dokuz Para Politikası Toplantısı'nda toplam 1475 baz puan indirilen politika faizinde bu sefer değişiklik yapılmadı. 

Böylece geçen yıl ortalarına kadar yüzde 24 seviyesinde seyreden bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı, mayısta olduğu gibi haziran toplantısı sonrası da yüzde 8,25 seviyesinde.

Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini azaltmak amacıyla 19 Mart'taki son toplantısını iki gün erkene çeken Merkez Bankası, politika faizini yüzde 10,75’ten yüzde 9,75’e indirmişti. 

Karar öncesi 6,86 lira seviyesinde değerlenen Dolar/TL, karar sonrası 6,84 liraya kadar çekildi. 

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'ndan yapılan açıklamada, şu ifadelere ver verildi:

Küresel büyümedeki zayıflama 2. çeyrekte derinleşirken, ülkelerin attığı normalleşme adımlarına bağlı olarak kısmi bir toparlanma gözlenmektedir.
İktisadi faaliyetteki yavaşlama nisanda belirginleşirken, kademeli normalleşme adımlarıyla mayıstan itibaren toparlanmanın başladığı görülmektedir.


Son dönemde ihracat ve turizm gelirlerinde salgın hastalığa bağlı olarak düşüş gözlenmiştir ancak, normalleşmeyle birlikte mal ihracatında görülen toparlanma ve emtia fiyatlarının düşük seviyeleri önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesini destekleyecektir.


Toplam talep koşullarının sınırlayıcı etkisine karşın, salgına bağlı birim maliyet artışlarının yansımalarıyla çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerinde bir miktar yükseliş gözlenmektedir.

Bir yılda faiz ve enflasyon ne oldu? 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu toplantılarının sayısını 2019 için sekiz olarak belirlemiş, 2020 için toplantı sıklığı "her ay" olarak değiştirilmişti.

SONRAKİ HABER