Koronavirüs ev ilanlarına da sıçradı!

Koronavirüs endişesi ev ilanlarına da sıçradı. Kimi ilanlarda "koronavirüs geçirmez ev', "Koronavirüsün çıkamayacağı yükseklik” gibi abartılı ve gerçek dışı tanımlar yapılıyor.

Takip et

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs yaşamın her alanında etkisini gösteriyor. Uçuşlar durdu, sınır kapıları kapandı, eğitime ara verildi, firmalar evde çalışma modeline geçmeye başladı. İnsanları endişelendiren küresel salgın hayatımızda öyle etkili oldu ki gayrimenkul ilanlarını dahi etkiledi. 

Hürriyet gazetesinden Gülistan Alagöz’ün haberine göre, özellikle son 2 haftada yayınlanan ev ve arsa ilanlarda koronavirüs vurgusu yapılması dikkat çekti. Kimi ilanlarda alıcı ya da kiracılara 'güvendesiniz' vurgusu yapılırken kimi zaman 'Corona virüs geçirmeyen ev' gibi tanımlarla işin dozu da kaçtı.

İŞTE O İLANLAR

Türkiye'nin önde gelen emlak sitelerinde yer alan ilanlarda şu tanımlar yer alıyor: 

-Corona virüse yakalanmamak için bol oksijenli dağ evi

-Corona viruse karşı emniyette olacağınız müstakil ev 

-Coronadan dezenfekte edilmiş stüdyo daire 

-Corona virüsten izole, huzurlu ve steril 

-Corona virüs geçirmeyen daire 

-Corona virüsten kaçmak için en iyi fırsat 

-Üreticiden arsanıza coronadan uzak prefabrik ev 

-Corona virüsün çıkamayacağı yükseklikte teraslı ev 

-Corona virüs geldi fiyat düştü 

-Corona bu eve giremez 

-Anti korona, full dezenfekte 

YÜZDE 40 ARTIŞ

Gayrimenkul sektöründeki isimler ise gayrimenkulde talepleri değiştiren sürecin depremle başladığını, koronavirüsün de bu süreçte etkili olduğunu dile getiriyor. Kalabalık siteler yerine müstakil evlerin, şehrin merkezi yerine de şehir dışı lokasyonların öne çıktığı belirtiliyor. Sadece müstakil evlere değil aynı zamanda şehir dışındaki arazilere de ilgi olduğunu belirten Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş "Sadece son bir aya baktığımızda, online platformlarımızda arazi aramalarının yüzde 40'a yakın artmış durumda olduğunu görüyoruz. Ayrıca yaptığımız detaylı araştırmalarda, eskiden daha çok şehir içindeki yatırım fırsatlarına odaklanan genç profesyonellerin İstanbul çevresinin yanı sıra Muğla, Çanakkale ve Tekirdağ çevresine odaklandıklarını görüyoruz" dedi.

SONRAKİ HABER