Fed Başkanı Powell'dan faiz ve enflasyon mesajı

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed'in 40 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyonu düşürmekte "oldukça kararlı" olduğunu ve politika yapıcıların "bunu yapmak için hızlı hareket ettiğini" söyledi. Faiz artırımlarının devam edeceğini açıklayan Powell, faiz politikasının değişmesi için enflasyonun yavaşladığına dair kanıt görmesi gerektiğini söyledi.

F5HABER F5HABER
Fed Başkanı Powell'dan faiz ve enflasyon mesajı

Piyasaların gözü kulağı ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell'ın konuşmasına çevrildi.

Powell, ABD ekonomisinin sert finansal önlemleri aşabilecek kapasitede gücü olduğunu belirterek, yüzde 2 enflasyon hedefinin hala geçerli olduğunu söyledi.

Jerome Powell, sözlerine ek olarak "Enflasyon yukarı yönlü olarak şaşırttı ve daha da şaşırtabilir, ancak Fed gelen verilere ve görünümün gelişimine göre buna yanıt vermeye devam edecek.

Fed faiz artırımlarının devam etmesinin uygun olacağını öngörüyor. Fed'in faiz politikasını değiştirmesi için enflasyonun yavaşladığına dair kanıt görmesi gerekli" açıklamalarını yaptı.

Fed, gecelik faiz oranını geçtiğimiz günlerde 0,75 puan artırmış, bu oran 1994 yılından bu yana en büyük artış olarak kayda geçmişti. 

Fed'in açıklamalarında faizlerin bu yıl 1,75 puan daha artmasının öngörüldüğü aktarıldı. 

SONRAKİ HABER