EYT Meclis'e sunuldu! İşte EYT sigortalılık süresi ve prim gün sayısı sorgulama

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Teklifin en geç haftaya salı ya da çarşamba günü yasalaşması hedefleniyor. Şubat ayında başvuranların Mart ayında maaşlarını alması bekleniyor. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ''EYT süreç içerisinde 5 milyona yakın insanı etkileyecek, 2023 yılı içerisinde 2 milyon 250 bin kişi emekliliği hak edecek'' dedi.

F5HABER F5HABER
EYT Meclis'e sunuldu! İşte EYT sigortalılık süresi ve prim gün sayısı sorgulama

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasının ayrıntıları belli oldu. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, EYT'de sigortalılık süresi ve prim gün sayısını dolduran, 9 Eylül 1999 öncesi sigortalı çalışan herkesin emeklilik hakkı kazanacağını açıkladı.

SGK tarafından yayımlanan tabloyla birlikte, sigortalılık süresi ve prim gün sayısı kolayca sorgulanıyor.

İşte yıllara göre prim gün sayısı hesaplama ekranı.

EYT SİGORTALILIK SÜRESİ VE PRİM GÜN SAYISI SORGULAMA

SGK tarafından yayımlanan yıllara göre sigortalılık süresi ve prim gün sayılarıyla birlikte, EYT'li olmaya hak kazanacak olan kişilerin yıllara göre prim sayıları belli oldu.

İşte EYT sigortalılık süresi ve prim gün sayısı sorgulama ekranı 

ERKEKLERDE SİGORTALILIK SÜRESİ VE PRİM GÜN SAYISI

EYT Meclis'e sunuldu! İşte EYT sigortalılık süresi ve prim gün sayısı sorgulama - Resim : 1

KADINLARDA SİGORTALILIK SÜRESİ VE PRİM GÜN SAYISI

EYT Meclis'e sunuldu! İşte EYT sigortalılık süresi ve prim gün sayısı sorgulama - Resim : 2

AKBAŞOĞLU EYT'Lİ OLMA ŞARTINI AÇIKLADI

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili kanun teklifini Meclis Başkanlığı'na sundu. Düzenleme 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olan çalışanları kapsıyor. Yani 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olanlar yaş şartına bağlı olmaksızın emekli olacak.

İLK MAAŞLAR NE ZAMAN YATACAK?

Akbaşoğlu'nun açıklamalarına göre, teklif önce TBMM Plan Bütçe Komisyonunda görüşülecek. Sadece EYT ile düzenlemelerin olduğu teklifin hızlı bir şekilde komisyondan geçerek Meclis Genel Kuruluna gelmesi planlanıyor.

Şubat ayında yasalaşması beklenen düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Bu durumda şubat ayında başvuru yapan çalışan mart ayında ilk maaşını alacak.

İşte Akbaşoğlu'nun açıklamalarından satır başları...

- Bugün tarihi bir gün. Zira bir sözümüzü daha yerine getirmenin bahtiyarlığı içindeyiz. 5 adım atacağız demiştik. Asgari ücret, memur ve emekli maaşları düzenlenmesi, 3600 ek göstergeyle ilgili düzenleme, 500 bine yakın sözleşmeli personelin kadroya geçişi ve EYT ile ilgili yasal düzenlemeyi yapacağız demiştik.

4 maddelik teklif Meclis Başkanlığında
 
- 2021 yılında 2022 bütçesi görüşülürken bunları ifade etmiştik. İşte bugün şu anda EYT ile ilgili kanun teklifimizi AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak arkadaşlarımız TBMM Başkanlığı'na sunuyorlar hayırlı olsun.

- 4 maddeden oluşan bir teklif. Teklif, yalın, sade, uygulanabilirliği basit, en genel şekilde hakları genişletici bir düzenlemeyi ihtiva ediyor.

Pirim ve gün sayısın dolduran herkes...
- Prim günü ve çalışma süresini dolduran emekli olacak.

- Çalışan emekli için 5 puan destek primi verilecek.

- Taşerondan kadroya geçene emeklilik şartı kalkıyor.

- Biz bugün teklifimizi bahsettiğimiz gibi cuma günü son toplantımızı yaptık. Sabah itibarıyla sunuma hazır hale getirdiler. 4 maddeden oluşan teklif, Resmi Gazete'de yayımlandığında yürürlüğe girecek.

İlk yıl 2 milyon 250 bin yeni emekli

- 5 milyona yakın inzanımızı süreç içinde etkileyecek. 2 milyon 250 bine yakın insanımız 2023 yılında emekliliği hak edecek.

- Prim gününü şu andaki mevzuata göre, çalışma süresini dolduran çalışanlar yaş şartı olmaksızın emekliliği hak edebilecekler.

Salı günü Genel Kurul'a gelecek

- Bu hafta Plan Bütçe Komisyonu'nda teklifimizi görüşmeyi planlıyoruz.

- Hızlı geçsin diye başka ilavede bulunmadan sadece EYT'nin düzenlenmesine ilişkin maddeleri içeriyor.

- En geç haftaya salı günü bu konuda Genel Kurul'da yasalaşmasını öngörüyoruz. Şubatta yasalaşarak yürürlüğe girecek. 

Mart ayında ilk emekli maaşları alınacak

- Emeklilik başvuruları e-Devlet'ten yapılacak.

- Mevcut yürürlükteki mevzuata göre emeklilik dilekçelerinin başvuru tarihinden itibaren takip eden ay başı itibarıyla emekli maaşına hak kazanır.

- Mart itibarıyla şubatta başvuran bütün emeklilerin martta maaşlarını alabilme imkanları söz konusudur.

EYT'liler daha az mı maaş alacak?

- EYT'liler az maaş alacak iddiası çarpıtmadır. EYT'lilerin daha az maaş alma durumu söz konusu değil. Sayın Cumhurbaşkanımız paylaştı, en düşük emekli maaşı 5 bin 500 lira. Bunun altında kimse maaş almayacak. Bu konuda farklı bir değerlendirme doğru değildir.

Zorunlu emeklilik kaldırıldı

- Taşeron olarak bilinen ve daimi işçi statüsüne geçen 100 binlerce çalışana için bir dokunuşta bulunuldu. 375 sayılı kanun hükmünde kararnamenin geçici 23 ve 24. maddesinde kararname doğrultusunda emekliliği hak eden, taşerondan işçi kadrosuna geçen arkadaşlarımız için isterse emekli olabilme, isterse kendi yerlerinde çalışabilme hakkını sağlanıyor. Zorunlu emekliliki bu kanun kapsamında ortadan kaldırılmış oluyor.

SONRAKİ HABER