Binance CEO’su suçlamaları kabul etti! Changpeng Zhao istifa kararı aldı

Dünyanın en büyük kripto borsası Binance’nin kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao’nun hakkındaki suçlamaları kabul ederek istifa etti.

F5HABER F5HABER
Binance CEO’su suçlamaları kabul etti! Changpeng Zhao istifa kararı aldı

Reuters'ın aktardığına göre, konuya yakın bir kaynak Changpeng Zhao'nun (CZ) ABD'de kara para aklamayla ilgili yasaları ihlal ettiğini itiraf edeceğini ve anlaşmaya gideceğini açıkladı.

REKOR CEZA

Changpeng Zhao'nun savcılıkla yapacağı anlaşma karşılığında 4,3 milyar dolar ceza ödeneceği belirtildi.

YÖNETİCİ OLAMAYACAK

Anlaşmanın Zhao'nun hisselerini korumakla birlikte Binance’de yönetici pozisyonda bulunamayacağını içerdiği belirtiliyor.

CZ'DEN AÇIKLAMA: KOLAY OLMADI

Changpeng Zhao, haberlerin çıkmasının ardından X'te bir açıklama yaparak istifa ettiğini doğruladı.

Görevi bırakmasının duygusal olarak kolay olmadığını ifade eden Zhao, “Ama doğru olanı yaptım. Bazı hatalar yaptım ve sorumluluğunu almalıyım. Bu toplumumuz, Binance ve benim için en iyisi” dedi.

YENİ CEO BELLİ OLDU

Binance'nin yeni CEO'sunun Richard Teng olduğunu bildiren Zhao, halefine başarılar diledi.

SEC DAVA AÇMIŞTI

ABD’li düzenleyici kurumlar kripto para borsası Binance ve CEO’su Changpeng Zhao’ya “yalanlar ağı” işlettiği iddiasıyla dava açmıştı.

ABD’nin sermaye piyasaları düzenleme kurumu SEC Washington’da federal mahkemeye bulunduğu şikayet dosyasında Binance, Zhao ve ABD kripto para borsasına yönelik 13 suçlamada bulunmuştu.

SEC, Binance’in yapay işlem hacmi oluşturduğunu, müşterilerin parasını izinsiz kullandığını ve ABD vatandaşlarının platformu kullanmasını engelleyemediğini söylemişti.

Dün akşam, Binance'in ABD'de devam eden soruşturma ve davalarının sona erdirilmesi için 4 milyar doların üzerinde ceza ödemesi talep edildiği bildirilmişti.

SONRAKİ HABER