BİM yetkilisi Galip Aykaç'ın zam isyanı olay oldu! "Bilmiyorlar ki fiyatları devlet artırdı"

Son günlerde gıda fiyatlarında yaşanan artış Türkiye'nin gündemine oturdu. BİM yetkilisi Galip Aykaç, gıda fiyatlarındaki zamlarla ilgili yaptığı açıklama ile dikkatleri üzerine çekti. Aykaç, "Soruyor Ankara'dan bazı yetkililer; 'Ya ne oldu da peynir fiyatları, süt fiyatları arttı?' diye. Ama bilmiyorlar ki çiğ süt fiyatını devlet artırdı zaten" isyanında bulundu. Aykaç'ın bu sözleri sosyal medyada gündeme oturdu!

F5HABER F5HABER

Türkiye son günlerde hayat pahalılığını daha çok da gıda fiyatlarındaki fahiş artışları tartışıyor. Ticaret Bakanlığı, marketlerde fiyat denetimi başlattı.

BloombergHT'de yayınlanan '60 Dakika' programına konuk olan BİM Yöneticisi Galip Aykaç fiyat denetimleri ve zamlarla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"BİZİ TÖHMET ALTINDA BIRAKMASINLAR"

Gıda fiyatlarındaki yükseliş ile ilgili "Bizitöhmet altında bırakmasınlar" diyen Aykaç, "Perakende noktaları aslında enflasyonun düşmesine sebep olan bir rekabet içerisinde çalışıyorlar. Merkez Bankası verilerine göre perakende sektöründe net kâr marjı 1.6'dan 1.2'ye düşmüş durumda. Eğer burada bu işler yapılıyorsa bu paralar nerede? Böyle bir dünya yok, lütfen bizi töhmet altında bırakmasınlar... Fahiş fiyatla perakendenin bir alakası yok" ifadelerini kullandı.

"ÇİĞ SÜT FİYATINI DEVLET ARTIRDI"

Artışların sadece sebze ve meyve ile sınırlı olmadığını belirten Aykaç, "Sadece sebze-meyveye bakmayalım. Bu artışlar sadece sebze meyve ile sınırlı değil. Soruyor Ankara'dan bazı yetkililer; 'Ya ne oldu da peynir fiyatları, süt fiyatları arttı?' diye. Ama bilmiyorlar ki çiğ süt fiyatını devlet artırdı zaten. Yani bunlarla da mücadele ediyoruz, onlara da izahatta bulunuyoruz anlatabildim mi? Bu sektörün bu kadar töhmet altında bırakılması doğru değil. Bu fiyat artışlarıyla bu sektörün uzaktan yakından alakası yok. Bu tamamen bir algı yönetimi, bu algıya biz müsaade etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HABER