» » EĞİTİM NEREDE »

ÖSYM: LYS'ye neden başvurmadın?

ÖSYM, Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) girme hakkı kazandığı halde başvuru yapmayan adaylara tele anket yöntemiyle neden başvuru yapmadıklarını soracak.

ÖSYM: LYS'ye neden başvurmadın?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sisteminin (ÖSYS) ikinci basamak sınavı olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) için başvurular 29 Nisanda sona erdi.

ÖSYM yetkililerinden alınan bilgiye göre, bu yıl Yükseköğretime Geçiş Sınavında (YGS) 180 ve üzeri puan alarak LYSye girme hakkı kazanan 1 milyon 232 bin 681 adaydan 851 bin 131i LYSye başvurdu. Başvuran adayların 472 bin 683ü işlemlerini, internet üzerinden bireysel olarak, 378 bin 448i başvuru merkezleri aracılığıyla yaptırdı.

LYS-1e (Matematik) 646 bin 186, LYS-2ye (Fen Bilimleri) 332 bin 285, LYS-3e (edebiyat-çoğrafya) 649 bin 700, LYS-4e (sosyal bilimler) 349 bin 714, LYS-5e (yabancı dil) ise 53 bin 308 aday başvuruda bulundu.

LYSye girme hakkı olmasına rağmen başvurmayan aday sayısı 381 bin 550 oldu. Bu adaylardan, 4 bin 717si para yatırdığı halde başvurusunu tamamlamadı.

ÖSYM, LYSye başvurmayanlar arasından rastgele örneklem yoluyla seçeceği bazı adaylara çağrı merkezi yoluyla tele anket yapacak.

ÖSYM, bu yıl ilk kez uygulayacağı anketle, adayların neden başvuru yapmadıklarını soracak ve gerekçelerini tespit edecek.

SMSle uyarı

Başvuru süresinde adayları kitle iletişim araçlarıyla uyaran ÖSYM, bu yıl bir ilki gerçekleştirerek sınava girme hakkı olmasına ve ücret ödemesine rağmen başvurusunu tamamlamayan adayların cep telefonlarına uyarı mesajı gönderdi.

YGSye giren ancak LYSye girme hakkı elde edemeyen 119 aday ile YGSye girmemesine rağmen LYSye girmek isteyen 276 aday da sınavlar için para yatırdı.

AA

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.egitimnerede.com

Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında EĞİTİM NEREDE internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
Reklamı Kapat