» » EĞİTİM NEREDE »

Açıköğretim Bütünleme Sınavları Meclis'de

CHP İstanbul Milletvekili Celal Dinçer açıköğretim sınav sistemi ile ilgili soru önergesi verdi.

Açıköğretim Bütünleme Sınavları Meclis'de

İşte Dinçerin Nabi Avcının cevaplandırması için hazırladığı soru önergesi:

Malumunuz olduğu üzere Açık Öğretimin belli programlarında 2012-2013 Öğretim Yılı itibariyle dönemlik kredili sisteme geçilmiştir. Kredili sisteme geçilmesinin ardından da Açık öğretim sınav sisteminde bütünleme sınavları kaldırılmıştır. Bu durum özellikle askerlik yükümlülüğü olan açık öğretim öğrencilerini mağdur durumda bırakmıştır. YÖKün 22.06.2012 Tarih ve 5854-27380 sayılı kararı uyarınca 2011-2012 eğitim döneminden itibaren tüm üniversitelerin öğrencilerine Bütünleme Sınavı hakkı tanınması zorunluluğu getirilmiş, fakat Anadolu Üniversitesi yetkilileri bütünleme sınavı yapmayı düşünmemiştir.

AÖF öğrencilerinin birçoğunun maddi imkânsızlıklar neticesinde örgün bir eğitim görememekte olduğu ve hem çalışıp hem okumakzorunda olan kişilerden oluştuğu gerçeği de göz önünde bulundurulursa, alınan bu kararın büyük bir mağduriyet yaratacağı aşikârdır.

Bu bağlamda;

1. YÖKün Tüm Üniversitelerde Bütünleme sınavı yapılması hususunda aldığı karara rağmen Anadolu Üniversitesi Senatosunun, bütünleme sınavı yapılmaması konusunda karar almasının nedeni nedir?

2.Anadolu Üniversitesi Senatosu, YÖKün öğrencilere tanıdığı bütünleme sınavı hakkını vermeyerek kişileri derslerini geçememe riskiyle karşı karşıya bırakmıyor mu?

3. Mağduriyetlerin giderilmesi ve YÖKün aldığı karar uyarınca kredili sistem öğrencilerine de,2012-2013 eğitim yılı ve sonraki eğitim yıllarında da ( Güz ve BaharDönemlerini Kapsayan ) bütünleme sınavlarının yapılmasını sağlamak için Bakanlığınızca bir çalışma başlatmayı düşünüyor musunuz?

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.egitimnerede.com
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında EĞİTİM NEREDE internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
Reklamı Kapat