» » Cihan »

'82 İl 82 Sahabi' programı yoğun ilgi gördü

'82 İl 82 Sahabi' programı yoğun ilgi gördü

Trakya Üniversitesi öğrencileri ve Siyer Araştırmaları Merkezi(SAM)'nin ortaklaşa düzenlediği '82 İl 82 Sahabi' programı yoğun ilgi gördü.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) konferans salonunda düzenlenen programa SAM Kurucusu Muhammed Emin Yıldırım konuşmacı olarak katıldı. Çevre il ve ilçelerinden katılımın olduğu program, Eski Cami İmam Hatibi Mehmet Erdoğan'ın Kur'an-ı Kerim okumasıyla başladı. "O'nun (SAV) İzinden" adıyla programı organize eden öğrenciler adına selamlama konuşmasını Ömer Kaymaz yaptı.

82 İl 82 Sahabi projesinin tanıtım filminin izlenmesinin ardından kürsüye çıkan Muhammed Emin Yıldırım, Edirne'nin önemi, tarihi ve kültürel zenginliğinden söz etti. Yıldırım, "Edirne, Osmanlı kaynaklarında Der-i Saadet diye isimlendirilir. Der-i Saadet, saadet kapısı demektir. Es'ad, kelime anlamı ise en hayırlı ve en saadetlidir. İsminin anlamı en saadetli olan bu büyük sahabi, tarihte saadet kapısı diye isimlendirilen Edirne ilimizde anlatılacaktır. Ta ki, Yesrib gibi bir beldenin nasıl Medine olduğunun yolları ve imkânları daha iyi anlaşılsın." dedi. Es'ad b. Zürare'nin sahabe içerisinde değer ve kıymetini çeşitli örneklerle anlatan Yıldırım, onun Akabe biatındaki yerini, iman yolundaki çabalarını, ilk Cuma namazını nasıl kıldırdığını, hicrette İslam Peygamberini nasıl karşıladığını, Yesrib'in her hanesine nasıl iman mesajını taşıdığını ve gül devrini göremeden hicretin 9. ayında vefat ettiğini çeşitli rivayetlerle aktardı.

Konuşmanın ardından Edirne Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, Yıldırım'a gecenin anısına bir hediye takdim etti.

Haberin Alındığı Kaynak» Cihan

Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında Cihan internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.