Dünyanın en sıradışı yolları

Dünyanın en sıradışı yolları 1.resim

Kuzey Yungas yolu

Nerede: Bolivya
Rakım: 4,650m
Risk: Aracınızı uçurumun kıyısında sürmek zorundasınız

Dünyanın en tehlikeli yolu olarak ün yapan Yungas, 90'lı yıllara kadar alternatifi olmayan ve geçilmesi zorunlu bir yoldu. Daha sonra farklı yollar inşa edildi ve bugün bu yol sadece hayatının macerasını yaşamak isteyen sürücüler tarafından tercih ediliyor. Sık ormanın içerisinden kıvrılarak tırmanan ve 4.650 metreye ulaşan bu aşırı dar yolda sürücülerin tam anlamıyla gözlerini dört açmaları lazım.

1 82
Dünyanın en sıradışı yolları 2.resim

Dalton Otoyolu

Nerede: Fairbanks, Alaska
Uzunluk: 666 km
Risk: Yanınıza yiyecek ve hayatta kalmak için gereken malzemeleri almadan yola çıkmayın

Biraz medeniyetten uzaklaşayım diyorsanız bu yol tam size göre. Kendinizi dünyanın geri kalanından izole olmuş hissedebileceğiniz belki de en iyi yol James W. Dalton otoyolu. Sırt çantanızda yeterince yiyecek ve hayatta kalma malzemesi olduğuna emin olun çünkü 666 kilometrelik yol boyunca sadece 3 tane köy var. Kuzeydeki petrol sahaları ile Fairbanks'i birbirine bağlayan bu yolda tır trafiği yoğun ve bu tırlara yol vermek birinci kural. Diğer bir önemli kural da yanınıza aldığınız "hayatta kalma" ekipmanını en iyi şekilde kullanmayı öğrenmek.

2 82
Dünyanın en sıradışı yolları 3.resim

Tianmen dağ yolu

Nerede: Çin
Dönüş sayısı: 99
Risk: Fotoğrafa dikkatlice baktınız mı?

Adeta bir hayal alemini andıran Tianmen Dağı Ulusal Parkı'nda yer alan yolda tam 99 adet dönüş var ve bu 11 kilometrelik yolun sonunda 1.300 metre yüksekliğe ulaşıyorsunuz.

3 82
Dünyanın en sıradışı yolları 4.resim

Zojila geçidi

Nerede: Hindistan
Rakım: 3,500m
Risk: Yüksek irtifa ve yoldaki hayvan sürüleri

Ladakh ve Kaşmir'i birbirine bağlayan bu 9 kilometrelik yolun deniz seviyesinden yüksekliği tam 3.500 metre. Haritadan kısa gibi gözüken bu mesafeyi almak, öyle arabayla Pazar gezisi yapmaya hiç benzemiyor, hatta buradan ilerleyebilmek için Mars'ta yürüyen araçlardan bir tane bulabilirseniz işiniz daha kolaylaşır.

4 82