» » DÜNYA.COM »

Yunanistan bütçesi 2016'da fazla verdi

Yunanistan Hazinesi, 2016'da 1 milyar 288 milyon euro bütçe fazlası verdi.

Yunanistan bütçesi 2016'da fazla verdi

Yunanistan'ın 8 yıldır devam eden mali kriz süresince ilk kez geçen yıl bütçe fazlası verdi.

Yunanistan İstatistik Kurumunun (ELSTAT) açıkladığı verilere göre, Yunanistan Hazinesi 2016 yılında 1 milyar 288 milyon euro fazla verdi. Bütçe fazlasının Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya (GSYH) oranı ise yüzde 0,7 oldu.

Açıklamada, ülkenin kamu borcunun GSYH'ya oranının yüzde 179'a yükselerek, 314,9 milyar euroya çıktığı da kaydedildi.

Öte yandan, ülkenin kreditörlerinin asgari yüzde 0,5 olarak hedeflediği faiz dışı bütçe fazlasının GSYH'ya oranı ise yüzde 3,9'a yükselerek 6 milyar 937 milyon euro olarak gerçekleşti.

Yunanistan ve kreditörleri arasındaki müzakerelerde faiz dışı bütçe fazlası verisi, ülkenin yüksek kamu borcunun ödenebilirliği açısından önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor.

Uzmanlar, hedeflenenden yüksek gelen veriyle, borç hafifletmeye yönelik görüşmelerde Yunanistan hükümetinin elinin güçlendiği belirtiyor.

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.dunya.com
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında DÜNYA.COM internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.