» » DÜNYA.COM »

CANLI - Erdoğan: Lozan konusunda anlaşmazlıklar var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunan mevkidaşı ile görüşüyor.

CANLI - Erdoğan: Lozan konusunda anlaşmazlıklar var

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yunan mevkidaşı Prokopis Pavlopulos ile görüşüyor.

CANLI YAYIN

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Lozan konusunda hala anlaşılamayan noktalar vardır. Lozan 94 yıl önce yapılmış bir anlaşma ve sadece Türkiye ile Yunanistan arasında değil, 11 ülke buna taraf. Bu 94 yılda çok şey değişti. Mesela Lozan'da buradaki Türklerle ilgili Müslüman azınlık ifadesi geçiyor. Ama AİHM'de Türk ifadesi geçmektedir.

Türkiye'de patrik atanmış değildir. Sinod Meclisi tarafından seçilir. Lozan'a göre bu seçimi yapan Meclis üyelerinin Türk vatandaşı olması gerekiyor. Biz burada bir kolaylık yaptık ve dedimki bize isim verin, biz o isimlere vatandaşlık verelim. Ama Batı Trakya'da yaşayanlar kendi müftülerini seçemiyorlar.

Pavlopulos'un konuşmasından satır başları:

Lozan anlaşması, ikili ilişkilerde muğlak bir nokta bırakmayan, net bir anlaşmadır. Bunun güncellenmesine gerek olduğuna inanmıyoruz. Bu anlaşmada her şey net.

İki ülkenin ilgi ve odak noktası Kıbrıs. Bu konuda acil ve sürdürülebilir bir çözümün en kısa sürede hayata geçirilmesi için çalışıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunan mevkidaşı Pavlopulos ile görüşmesinden sonra Başbakan Aleksis Çipras ile bir araya gelecek. Erdoğan, cuma günü de Batı Trakya'yı ziyaret edecek.

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.dunya.com
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında DÜNYA.COM internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.