Arjantin'den İsrail'e kınama

Arjantin, Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile'nin öldürülmesini ve cenazesine yapılan polis müdahalesini kınadı.

DÜNYABÜLTENİ DÜNYABÜLTENİ
Arjantin'den İsrail'e kınama

Arjantin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Arjantin Cumhuriyeti, Filistinli-Amerikalı gazeteci Şirin Ebu Akile'nin gazetecilik görevini ifa ederken Cenin'de öldürülmesini ve sonrasında cenazesine yapılan polis müdahalesini kınıyor." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Ebu Akile'nin öldürülmesine ilişkin olayların aydınlatılması için bağımsız bir soruşturmanın gerektiği belirtildi.

Katar merkezli Al Jazeera televizyonunun deneyimli saha muhabiri Şirin Ebu Akile (51), İsrail güçlerinin 11 Mayıs'ta işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Cenin Mülteci Kampı'na düzenlediği baskını takip ettiği sırada, İsrail askerlerinin açtığı ateşle başından vurulmuştu.

Görevini yaptığı sırada ve üzerinde "basın" yazılı çelik yelek giydiği halde Ebu Akile'nin İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle başından vurularak öldürülmesi tepkilere neden olmuştu.

Ebu Akile'nin hayatını kaybettiği olayda yanında bulunan gazeteci Ali es-Sumudi de sırtından yaralanmıştı.

Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında DÜNYABÜLTENİ internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
SONRAKİ HABER