Zelenski'den Erdoğan'a teşekkür: 5 Azov komutanı savaş bitene kadar Türkiye'de kalacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öncülük ettiği Rusya-Ukrayna arasındaki 300 e yakın esir takası gerçekleşti. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda takas kapsamında serbest bırakılan 5 kıdemli Ukraynalı askerin savaş bitene kadar Türkiye'de kalacağını ifade eden Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Erdoğan'a da teşekkürlerini iletti.

F5HABER F5HABER
Zelenski'den Erdoğan'a teşekkür: 5 Azov komutanı savaş bitene kadar Türkiye'de kalacak

Rusya ve Ukrayna dün savaşın başlangıcından bu yana görülen en büyük esir takası kapsamında 300 e yakın savaş esirini birbirlerine iade etti.

Zelenski, Ukrayna-Rusya arasındaki esir takası sonucu serbest bırakılan beş Azov komutanının savaş bitene kadar Türkiye’de kalacağını söyledi. Zelenski, esir takası sürecini yönlendirdiği için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

"5 AZOV KOMUTANI TÜRKİYE'DE RAHAT KOŞULLARDA OLACAK"

Zelenski Twitter hesabındna yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi;

"Recep Tayyip Erdoğan’la anlaşmamız kapsamında serbest bırakılan beş Azov komutanı savaşın sonuna kadar Türkiye’de rahat koşullarda olacak. Ailelerini görebilecekler. Halkımızı özgürleştirme hususunda liderlik eden rolü için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a samimi teşekkürlerimi sunuyorum"

300 kişinin içerisinde 10 yabancı uyruklu kişi ve bu yılın başında Mariupol kentini uzun süre savunan birliklerin komutanlarının bulunduğu ifade edildi.

Esir takasının zamanlaması sürpriz olarak nitelenirken büyüklüğü de şaşkınlık yarattı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün sabah ülkesinin Ukrayna'yı işgale devam etmek için seferberlik ilan ederek Rusya'nın kısa süre içinde işgalden vazgeçmeyeceğinin sinyalini vermişti. Ukrayna'nın Donbas bölgesini kontrol altında tutan Rusya yanlısı ayrılıkçılar da serbest bırakılan bazı esirleri yargılayacaklarını geçen ay açıklamışlardı.

Serbest bırakılan yabancı uyruklu kişiler arasında Ukrayna için savaşırken yakalanarak ölüm cezasına çarptırılan iki Britanyalı ve bir Faslı'nın olduğu belirtildi. Serbest diğer yabancılar arasında üç Britanyalı, iki ABD'li, bir Hırvat ve bir tane de İsveçli kişi bulunuyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, takasın Türkiye ve Suudi Arabistan'ın yardımıyla gerçekleştiğini, uzun süredir hazırlık yapıldığını ve yoğun bir pazarlık süreci içerdiğini söyledi.

Yardımları için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür eden Zelenski, takas kapsamında serbest bırakılan beş kıdemli Ukraynalı askerin savaş bitene kadar Türkiye'de kalacağını ifade etti.

ZELENSKİ'DEN AÇIKLAMA 
Volodimir Zelenski ise sosyal medya hesabında bugün yaptığı açıklamada, Rusya’nın serbest bıraktığı Ukraynalı askerlerle ilgili şu bilgileri verdi:

“Rus esaretindeki 188 Azovstal ve Mauripol savunucusunun da olduğu 215 kişiyi geri getirdik: 108 Azov askeri, ulusal muhafızlar, deniz askerleri, sınır muhafızları, polisler, bölgesel savunmacılar, güvenlik servisi çalışanları. Artık güvendeler. Herkesi hatırlıyor ve kurtarmaya çalışıyoruz. Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığımız anlaşmaya göre, 5 Azov komutanı savaş bitene kadar iyi koşullarda Türkiye’de kalacaklar. Ailelerini görebilecekler. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, halkımızı özgürleştirme hususundaki öncü rolünden dolayı içtenlikle teşekkür ediyorum.

Ukrayna, devletimize yönelik yardımlarından dolayı bir minnettarlık nişanesi olarak 10 yabancı vatandaşı Rus esaretinden kurtardı. Bunlar, 5 Birleşik Krallık vatandaşı, 2 ABD vatandaşı ve Fas, İsveç ve Hırvatistan vatandaşları. Suudi Arabistan'ın arabuluculuğuyla evlerine geri dönecekler. Katkıda bulunan herkese gerçekten minnettarım.”

AZOV TABURU KİMDİR?
Ukrayna'nın Ruslar tarafından abluka altına alınan liman kenti Mariupol'u savunanların başında "Azov Taburu" geliyor. "Azov"un merkez karargahı Mariupol'da bulunuyor. Ulusal Muhafızlar'ın bir parçası olan "Azov Taburu" Ukrayna İçişleri Bakanlığı'na bağlı bir birim.

SONRAKİ HABER